www.svethardware.cz
>
>
>

Internet Archive nám nadělil 10 tisíc her z Amigy

Internet Archive nám nadělil 10 tisíc her z Amigy
, , aktualita
Internet Archive byl nyní obohacen, a to dost podstatnou a obsáhlou knihovnou, která čítá více než deset tisíc her, ale i aplikací a dem, jež známe především z počítačů Commodore Amiga. Všechny si můžeme spustit v prohlížeči.reklama
Internet Archive je nezisková knihovna umístěná v San Francisku, jejímž úkolem je zajistit "univerzální přístup veškerým vědomostem". Poskytuje tak bezplatný přístup k různým zdigitalizovaným materiálům, hudbě, audiovizuálním datům, téměř třem milionům knih a také ke hrám a aplikacím. Nyní už objem uložených dat dávno překročil 15 petabajtů, jež nyní (jistě ne moc) rozšířilo také celkem 10.365 her, aplikací a dem ze 16bitového počítače Commodore Amiga. Pro jejich vyzkoušení budete potřebovat jen moderní prohlížeč, v němž půjde vše díky emulaci snadno a rychle spustit.

Starý Commodore Amiga byl populární především na přelomu 80. a 90. let, i když nedosáhl takového komerčního úspěchu jako 8bitový Commodore 64. Oproti němu ale byl silnější s lepší grafikou, zvukem i možnostem OS, však také už šlo o 16bitový počítač, který konkuroval řadě Atari ST i konzolím jako Sega MegaDrive či Nintendo Super NES. Amiga se dočkala mnoha verzí vyráběných od roku 1985 až do 1996, kdy už počítače tohoto typu nemohly konkurovat převaze ze strany PC. Dá se však říci, že první Amiga 1000 svou grafikou, audiem a možnostmi OS (multitasking) předběhla svou dobu, a má tak své pevné místo v pomyslné síni slávy.

Abyste si mohli vyzkoušet, jak vypadaly a jak se hrály staré herné pecky jako Lumíci, Bubble Bobble, Turrican, Frontier Elite II, Zelda a další, stačí kliknout na tento odkaz na Internet Archive. Aplikace a hry běží ve svém tabu pomocí Scripted Amiga Emulator.

Některé hry, jako Turrican, jsou bohužel k dispozici pouze jako dema a může se stát, že vám v některých prohlížečích nepoběží zvuk, ale za vyzkoušení tato kolekce rozhodně stojí.

Zdroj: Internet Archive
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář