www.svethardware.cz
>
>
>
>

Inženýři AMD měli při vývoji Zenu "naprostou svobodu"

Inženýři AMD měli při vývoji Zenu "naprostou svobodu"
, , aktualita
Po ohlášeném odchodu Jima Kellera z AMD, hlavního architekta procesorů Zen, se začalo se zvýšeným zájmem diskutovat o této nové generaci, která má pro AMD znamenat záchranu, nebo zkázu. Co o vývoji říkají samotní pracovníci AMD?reklama
O odchodu Jima Kellera jsme se dozvěděli před několika dny a lidé se hned začali ptát na důvod tohoto rozhodnutí. Vzhledem k okolnostem můžeme ale vzít zavděk oficiálnímu vyjádření firmy AMD, dle níž měl Jim prostě hotovo a odešel za jinou prací, což ostatně udělal již dříve. Zůstaly po něm úspěšné generace K7 a K8. Pro firmu AMD se má architektura Zen stát nezbytným základem pro příští generace procesorů, které mají poslat dnešní modely jako Vishera či Kaveri do zapomnění. AMD dnes v oblasti procesorů nemůže Intelu konkurovat a my doufáme, že pomocí Zenu se zase vyšvihne do popředí, k čemuž mu pomůže i to, že smluvní výrobci čipů už dokázali Intel dohonit a nabídnout konkurenceschopný výrobní proces. Respektive je to jeden z nutných předpokladů úspěchu Zenu.

Dle nových informací to vypadá, že se vedení AMD rozhodlo udělat za dosavadními procesorovými architekturami tlustou čáru, a to i pomocí svého přístupu. Zen tak byl vyvinut jako naprosto nová architektura nezatížená minulostí a inženýři také poprvé po velice dlouhé době dostali přitom volnou ruku.

To alespoň listu The Austin American Statesman prozradila Suzanne Plummer, zkušená inženýrka z týmu Zen, která v AMD pracuje již od roku 2002. Suzanne uvedla, že "je to poprvé po velmi dlouhé době, kdy jsme my inženýři dostali naprostou svobodu při vývoji zcela nového procesoru, a mohli jsme tak předvést, co zvládneme". K tomu dodala, že jde o dlouhodobý projekt tvořený opravdu velkým týmem, který přirovnala k maratonu prokládanému sprinty. Slíbila také, že Zen opravdu dosáhne obrovského nárůstu výkonu a také energetické efektivity, jenž naprosto zastíní předchozí procesorové generace.

AMD už nám dávno slíbilo, že Zen oproti Excavatoru zvládne zpracovat o 40 % více instrukcí na takt, čili by měl být o stejné procento výkonnější při stejné pracovní frekvenci. AMD Zen se přitom vrátí ke klasické architektuře s jednotlivými jádry, která budou robustnější, zatímco dnes používá dvoujádrové moduly, jež sdílí některé své prostředky a hlavně FPU. Do této architektury by také měly zasáhnout paměti HBM, jež jsou ideální pro vytvoření výkonné paměti mezi APU a systémovou pamětí, což dnes používá i Intel u svých grafických čipů Iris Pro. Ty mají ale kapacitu jen do 128 MB a jsou drahé. Pokud by ale APU založená na Zen měla k dispozici takovou paměť, byla by rázem pryč hlavní nevýhoda celého jejich konceptu, tedy nutnost využití pomalých pamětí DDR4 v modulech DIMM. Tedy pomalých vzhledem k potřebám výkonných grafických čipů.

Budoucnost firmy AMD tedy vězí v architektuře Zen, pamětech HBM a nových dostupných výrobních procesech, čili základ by tu byl a nyní už závisí jen na ní, co z toho ukuchtí.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek