www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jádrem nové strategie Microsoftu je freemium, ale společnost samozřejmě chce vydělávat

Jádrem nové strategie Microsoftu je freemium, ale společnost samozřejmě chce vydělávat
, , aktualita
Novou strategii prezentoval Chris Caposella, který v Redmondu zodpovídá za marketing, na konferenci Microsoft's Convergence. Pojďte se s námi podívat, jak chce Microsoft vydělávat peníze v době tvrdé konkurence zejména v podobě Applu a Googlu.reklama
Softwarový gigant se podle Caposelly poučil u AppluGooglu a vytvořil vlastní strategii částečně podobnou jejich. Nová strategie zahrnuje čtyři kroky: získat, zapojit, naverbovat a monetizovat (zpeněžit) zákazníky. Asi nemá smysl rozebírat ji krok za krokem, podstatné je, že na počátku má být freemium produkt a na konci zákazník platící za související produkty a služby a pevně ukotvený v ekosystému Microsoftu.


Mobile First, Cloud First


Caposella dal jako příklad „chytlavého“ produktu Apple a jeho iPhone či iPad. Nejde sice o freemium, ale přitažlivé jsou určitě mimořádně. Na ně se maximálně soustředí reklama Applu a tyhle dva produkty plní roli lákadla do jeho ekosystému. V případě Microsoftu může být freemium produktem na počátku leccos. Třeba Office pro iPad či pro Android. Rozhodně nemusí být lákadlem zrovna Windows. Jako další příklad produktu včleňujícího zákazníka do ekosystému Microsoftu Caposella uvedl Cortanu, která má přivést uživatele k redmondskému vyhledávači Bing.

Tady na chvíli odbočíme. Na první pohled vypadá Cortana jako (doufejme) užitečné rozšíření Windows 10, případně jako zajímavý přídavek do iOSu a do Androidu (psali jsme o tom tady).
Prostě samotný operační systém sám o sobě už je velmi zralý produkt, nic moc zásadně nového se zřejmě vymyslet nedá a umělá inteligence nabízí zajímavé a úplně nové možnosti jeho rozšíření.


Cortana


Ale Microsoft evidentně uvažoval komplexněji a Cortana má tedy kromě jiného nahánět uživatele na Bing. Mimochodem v této souvislosti bude zajímavé, jakou cenu za Cortanu pro iOS a Android společnost nasadí. Nicméně si neodpustíme kousavou poznámku, jestli v Redmondu při vývoji Cortany mysleli víc na uživatele, nebo na vlastní zájem (tzn. získávat přístupy na Bing). Pokud na obojí, je vše OK.

A jaká je role Windows 10 v nové strategii? Až dosud byly Windows jedním z hlavních zdrojů příjmů společnosti. Ale jejich poskytnutí domácím uživatelům a malým firmám jako bezplatný upgrade z Windows 7 a 8/8.1 Microsoftu žádné bezprostřední příjmy nepřinese. Nicméně „desítky“ zřejmě mají být i nadále jedním z hlavních lákadel do ekosystému jeho produktů a služeb.

Ale ono to s tím bezplatným upgradem na „desítky“ samozřejmě neplatí všeobecně. Již před delší dobou jsme psali, že Enterprise verze určená větším podnikům bude dostupná v rámci předplacených programů, takže peníze Microsoftu přitečou v podobě předplatného.


One Windows Platform


Ostatně celá představená strategie se podle našeho názoru týká především domácích uživatelů a možná i menších firem, velké podniky a úřady se rozhodně chovají jinak a u Microsoftu je mimo jiné drží jejich komplexní informační systémy založené na jeho řešeních.

Takže cílem Microsoftu už není přivést uživatele k Windows, ale dostat je bezplatně někam dovnitř ekosystému svých služeb a přesvědčit je, aby používali aspoň některé jeho placené produkty či služby. A zřejmě mu už nevadí, když přitom zůstanou na cizích operačních systémech. Zkrátka lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše.

Základem v budoucnu už nebudou Windows, ale celý ekosystém složený z vzájemně perfektně propojených prvků. Nicméně Windows 10 mohou hrát v rámci klíčovou roli spojovacího prvku. Aspoň takový dojem z toho máme my.

A co nové strategii Microsoftu říkáte vy?

Zdroj: The Verge
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení
Microsoft dle aktuálních údajů v posledním půlroce značně pokročil v rozšiřování systému Windows 10. Z březnových 270 milionů instalací se postupně dostal až na dnešních 400 milionů. Znamená to, že W10 se rozšiřuje rychleji než kterýkoliv jeho předchůdce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře