www.svethardware.cz
>
>
>

Jak bojovat proti pirátství? Dle CD Projekt zrušením DRM

Jak bojovat proti pirátství? Dle CD Projekt zrušením DRM
, , aktualita
Piráti zaměřující se na hry v této době mají velkého nepřítele, a to DRM ochranu Denuvo. Spoluzakladatel polského CD Projekt však říká, že se dají porazit jiným způsobem, a to naopak bez použití jakéhokoliv DRM.reklama
DRM (Digital Rights Management) zahrnuje softwarové ochrany nejen her, přičemž dosud nepřekonanou ochranou je Denuvo. To tak začíná využívat stále větší počet herních vývojářů a mezi hry, které jej využívají, či využijí, je nový Hitman a Doom, dle Battlefield 5, Mirror's Edge Catalyst, Rise of the Tomb Raider, FIFA 17, No Man's Sky, Star Citizen a mnoho dalších. Tyto hry si prostě bez zaplacení nezahrajeme, ovšem Marcin Iwinski je toho názoru, že by bylo lepší DRM vůbec nevyužívat.

Nelze pochybovat o tom, že moderní DRM sice zajistí ochranu softwaru před piráty, ale na druhou stranu také přidává do výsledného celku další vrstvu, která může způsobovat a také způsobuje problémy se stabilitou a také se může stát, že starší hra s DRM po akutalizaci systému prostě přestane fungovat a uživatel, který si ji řádně zaplatil, má smůlu. Může se tak naprosto právem cítit podveden a není divu, že takoví lidé hledají pomoc právě mezi piráty.

Marcin Iwinski z CD Projekt k tomu říká, že řešení problému DRM vs. pirátství je jednoduché: vůbec nepoužívat softwarovou ochranu a využít výsledné přízně pirátů i uživatelů. Však ti sami uvádějí, že pirátské kopie jim umožňují vyzkoušet si produkt před tím, než za něj zaplatí, což může být sice jen pokrytectví, ale v době, kdy už rozhodně není pravidlem vydávání hratelných dem, to má svůj smysl.

Iwinski konkrétně řekl: "Faktor pirátství je irelevantní, neboť nemůžeme lidi donutit, aby si něco koupili. Můžeme se je pouze snažit k tomu přesvědčit. Věříme tedy v cukr a ne v bič." Všímá si také komentářů, které říkají, že si někdo nemohl dovolit hru koupit za plnou cenu, ale vzhledem k tomu, jak férově se vývojáři chovali, kolik DLC zdarma připravili a jak postupně hru vylepšovali, se rozhodl hru koupit později za zvýhodněnou cenu. A dá se s čistým svědomím říci, že CD Projekt mezi takové vývojáře rozhodně patří, což dokazuje také skóre Zaklínače 3 na Metacritic, které je vůbec nejvyšší.

Vypadá to ale, že názor Iwinského bude i v budoucnu v menšině a vyhrávat budou spíše nepřekonatelné DRM ochrany. Můžeme se těšit alespoň na to, že připravovaný Cyberpunk 2077 bude také bez otravného DRM.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek