www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jak dlouho vaše SSD udrží data? Záleží na teplotě

Jak dlouho vaše SSD udrží data? Záleží na teplotě
, , aktualita
Vedle otázky životnosti buněk v moderních SSD se řeší ještě jedna, a sice jak dlouho dokáže SSD uchovat data v případě, že není napájeno. Na to se zaměřily nové specifikace, které velmi zohledňují teploty při skladování.reklama
Tématu uchování dat v bezvadném stavu se ostatně věnujeme i v našem testu OCZ Vector 150: v testu výdrže jej umučíme k smrti. Již brzy uvidíte, zda již nutně pocuchané SSD, které má za sebou celkem 700 TB zápisu dat, dokázalo po dobu dvou týdnů uchovat data v bezchybném stavu. Nyní se ale podívejme na to, co zjistily firmy, které zkoumaly to samé.

SSD jsou dnes velmi oblíbená pro své vysoké výkony, které odsouvají pevné disky do pozadí, ovšem na druhou stranu jim řada uživatelů nevěří, že dokáží uchovat data po dlouhou dobu, čili se nehodí pro jejich skladování. Na druhou stranu, SSD v běžném počítači je vhodné spíše jako rychlé a často používané úložiště a pro zálohování a archivaci dat se nehodí už jen kvůli tomu, že má oproti pevným diskům nevýhodný poměr kapacity a ceny. Ovšem i tak je tu otázka, co se stane s SSD v počítači, které necháme pár týdnů odpočívat a nezapneme jej, což rozhodně není nereálný scénář. Můžeme jet na delší dovolenou, nebo si třeba jen pořídit novější počítač a na ten starý pozapomenout, což ale neznamená, že si neceníme dat, která jsou v něm uložena.

JEDEC si připravil nový standard pro škatulkování SSD na základě toho, jak dlouho dokáží udržet data bez napájení a pak také definují maximální provozní teplotu pro danou třídu (8 hodin denně pro spotřebitelské modely, nepřetržitý provoz pro podnikové). SSD byla testována Intelem v teplotách od 25 °C do 55 °C a tabulky podstatě říkají, že každých 5 °C navíc znamená zkrácení výdrže o polovinu. Pokud necháme naše SSD pro 40°C pracovní prostředí v místnosti o teplotě 30 °C, pak by mělo vydržet s neporušenými daty asi jeden rok a ze zvyšující se teplotou se výdrž rapidně zkracuje. Překvapivé také je, že běžná spotřebitelská SSD na tom jsou v tomto ohledu podstatně lépe než podnikové modely.

Možná že se tedy na SSD začnou lepit upozornění, ať je po použití skladujeme v chladu.

Zdroj: JEDEC (pdf)
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek