www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jak Google začíná dělat Microsoftu a Applu starosti

Jak Google začíná dělat Microsoftu a Applu starosti
, , aktualita
Softwarový obr z Mountain View začíná dělat konkurentům z Redmondu a Cupertina starosti. Na dvou frontách. Jednak získává díky aplikaci Assistant náskok v oblasti umělé inteligence, jednak už brzy bude možné provozovat všechny aplikace z Androidu na Chrome OS.reklama
Google představil tento týden na vývojářské konferenci I/O 2016 svojí aplikaci Assistant. Ta má oproti konkurenčním Cortaně od Microsoftu a Siri od Applu schopnost vést s uživatelem smysluplnou konverzaci. Jinak řečeno, vyznačuje se konverzačními schopnostmi či dovednostmi. Umí držet nit hovoru a chápat řečené v širším kontextu celé konkrétní konverzace.

Požádáte ho, abych zjistil, co dávají v kině. On vám vyhoví. Pak upřesníte, že chcete něco pro děti. Opět promptně odpoví. Nakonec ho požádáte, aby vám zamluvil lístky. Vyřízeno, hotovo. Tohle ovšem Cortana ani Siri neumí a je otázkou, zda je dohnání náskoku Googlu otázkou blízké doby. Takže obě společnosti každopádně budou mít co dělat, aby dorovnaly krok.

Co s tím hodlá dělat Apple, zatím ven neprosáklo. Ale v případě Microsoftu zjistila tradičně dobře informovaná Mary Jo Foleyová ze ZDNetu, že Microsoft shání vývojáře, kteří by mu měli pomoci odmazat náskok Googlu. To zjistila z náborového inzerátu. Současně v Redmondu pracují na aplikaci Bing Concierge Bot, která má podporovat několik konverzačních platforem - Skype, Messenger, SMS, WhatsApp a Telegram.

Takže ani v Redmondu nespí a uvidíme, čím uživatele překvapí. Záměrně nepíšu nás, protože s naší složitou mateřštinou a pár milióny potenciálních uživatelů asi nejsme na čelních místech pořadníků do budoucna podporovaných jazyků. Může nám to být líto, ale to je tak všechno, co můžeme dělat. Osobně jsem optimista a doufám, že jednou na nás řada přijít musí.


Logo Google


Také druhá novinka z Mountain View prezentovaná na I/O 2016 nepotěší společnosti v Cupertinu a Redmondu. Operační systém Chrome OS brzy umožní spouštět všechny aplikace určené originálně pro Android. Plná podpora aplikací z Androidu bude v Chrome OS dostupná prý na podzim. Být manažerem Applu (toho se to týká částečně) a Microsoftu (toho se to týká víc), začnu vážně přemýšlet.

Chromebooky fungují celkem slušně a jsou velice levné. Takže mohou ohrožovat nejen levné notebooky s Windows, ale umím si představit, že mohou do nějaké míry konkurovat i iPadům. Samozřejmě ne jako tablet, ale jako levnější alternativní řešení. S relativně větším výpočetním výkonem. Microsoft má prozatím štěstí, že na střední a vyšší třídu notebooků zatím (!) Chromebooky nestačí.

Ale kde je psáno, že Google nemůže zapracovat na hardwarových parametrech a začít Microsoft pořádně zlobit (i když pak by musel s cenovkou zákonitě nahoru). Redmond mu navíc pomohl vytvořením odlehčené verze Office pro Android, která ale může mnoha uživatelům stačit a spousta z nich ani nic víc nepotřebuje. Microsoft si takhle paradoxně tak trochu sám pod sebou podřízl větev. Rozhodně jde ze strany Googlu o sice očekávaný, ale přesto strategicky velmi inteligentní tah.

Microsoft by tuhle potenciálně nebezpečnou situaci mohl řešit cenově. Prostě by na svoje aplikace pro Android navěsil cenovky a peníze, které ztratí na desktopu (samozřejmě včetně notebooků apod.) by získával z Chromebooků. Jenže Office pro Android jsou jednodušší a tudíž by musely být levnější než plnohodnotná desktopová verze.

Co myslíte, mohou Chromebooky s Chrome OSem podporujícím aplikace pro Android Microsoftu způsobit větší starosti v segmentu, kde dosud už několik desetiletí dominují jeho Windows?

Zdroj: TechCrunch, ZDNet
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře