Jak se bude vyvíjet Edge v roce 2016

Jak se bude vyvíjet Edge v roce 2016
, , aktualita
Microsoft odhalil klíčové cíle – chcete-li směry rozvoje – svého nového prohlížeče Edge pro letošní rok. Jsou zajímavé, ale otázkou je, jestli už není trochu pozdě. Pojďte se s námi na ně podívat.reklama
Jason Weber, ředitel programového řízení pro Edge v Redmondu, na blogu specifikoval pět cílů, respektive oblastí na které chce Microsoft letos ohledně svého nejnovějšího prohlížeče zaměřit. Ale nečekejte nic překvapivého, všechny uvedené cíle se daly očekávat. Je jich pět:
  • Nabídnout moderní platformu pro rozšíření založenou na webových technologiích a Windows Store.
  • Posílit všechny zákazníky Edge přístupností a inkluzivním designem prohlížeče.
  • Pokračovat v posilování základů prohlížeče – výkon, bezpečnost a efektivita.
  • Vyvíjet Edge s ohledem na budoucnost webu.
  • Zahrnout více kanálů pro zpětnou vazbu a participaci komunity uživatelů.
Co se týče jednotlivých cílů, prioritou by nepochybně měla být právě rozšíření. Jejich dosavadní absence je největší Achillovou patou Edge především v očích pokročilých uživatelů. Pro leckoho možná nepochopitelný důraz na Windows Store je veden bezpečnostními požadavky. Microsoft to s bezpečností Edge a jeho rozšíření myslí vážně, proto je chce distribuovat právě pomocí svého tržiště.

Druhý cíl přeloženo z „marketingštiny“ do normální řeči znamená profilovat Edge jako přívětivý a uživatelsky příjemný prohlížeč, se kterým se bude dobře pracovat všem uživatelům. Pokud jste Edge už zkoušeli, určitě na tenhle aspekt máte nějaký svůj názor. Co se mě týče, z (ne)designu Edge upřímně řečeno prozatím příliš odvázaný nejsem a konkurenční platformy mi připadají vizuálně mnohem zajímavější a hezčí.


Logo Microsoft Edge


K třetímu cíli rozhodně nelze mít připomínky a je třeba říct, že zrovna výkon Edge je zatím docela uspokojivý. Prohlížeč si totiž nevede špatně ani ve srovnání s konkurencí. Každopádně se nedá ani přinejmenším cokoli namítat, pokud bude Microsoft svůj prohlížeč i nadále ladit, zrychlovat a optimalizovat tak, jak ve svých cílech deklaruje.

Ke čtvrtému cíli Weber vysvětluje, že HTML, CSS a JavaScript sestávají z více než 300 specifikací konsorcia W3C. Specifikace přitom pochází od 400 členských organizací. Pochopitelně žádný prohlížeč – ani Edge, ani žádné konkurenční řešení – nepodporuje, ani nemůže podporovat všechny standardy. Weber slibuje, že se Microsoft bude snažit najít co možná vyvážený přístup mezi podporou co nejvíce standardů a logickým důsledkem v podobě nabobtnání samotného prohlížeče.

Poslední cíl je veden snahou získat co nejširší zpětnou vazbu a vtáhnout do vývoje Edge uživatelskou komunitu kolem něj. A samozřejmě Microsoft nezapomíná ani na komunitu potenciálních vývojářů rozšíření pro svůj prohlížeč. Takže sice jde o povinnou marketingovou omáčku, ale přesto věřím, že v Redmondu se snaží zjistit názory uživatelů Edge.

Co dodat, cíle samotné logiku mají a zdají se být nastaveny dobře. Otázkou je, jestli Microsoft nemá roční zpoždění. Tohle všechno mělo být vyřešeno před rokem či spíše do termínu uvedení Windows 10. Vypuštěním nehotového polotovaru si Microsoft moc nepomohl a Edge zatím žádnou zvláštní popularitu u surfařů zcela pochopitelně nezískal. A o to těžší teď bude přesvědčit uživatele jiných řešení, že Edge dospěl a stojí za vyzkoušení.

Nezbývá než doufat, že Microsoft nebude nakonec Edge doslova vnucovat uživatelům jiných browserů podobným způsobem, jako teď vnucuje Windows 10 uživatelům předchozích verzí Windows.

Zdroj: Microsoft
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů