www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jak viděla NASA cestu na Mars v 50. letech?

Jak viděla NASA cestu na Mars v 50. letech?
, , aktualita
V padesátých letech minulého století byly vesmírné programy USA i SSSR teprve v plenkách, ale rapidní vývoj dovoloval tehdejším agenturám dívat se do budoucna s optimismem. Jak si tehdy NASA představovala, že proběhne cesta na Mars?reklama
Na to se můžeme podívat v krátkém videu, které nám může posloužit jako reflexe toho, jak si lidé představovali objevování vesmíru krátce poté, co se podařilo dostat člověkem vyrobený objekt na jeho okraj. Není divu, že pod vlivem pozoruhodného technického pokroku první poloviny 20. století byly vyhlídky tak optimistické, že je to z dnešního hlediska možná až směšné. Však NASA byla sama založena v roce 1958 a vypustila svou první sondu Pioneer 1, která se nedokázala dostat na oběžnou dráhu Měsíce a už tehdy zveřejnila film, který popisoval výlet k Marsu. Ten měl být uskutečněn především s využitím tehdy velice aktuální technologie, a to štěpení atomu. Jenomže nakonec se nukleární pohon nikdy nestal skutečností a přinejlepším se podobná technologie využívá jako zdroj energie a tepla.


NASA skutečně zkoumala možnosti nukleárního pohonu, a to v rámci projektu NERVA (Nuclear Engine for Rocket Vehicle Application), který byl ale v 70. letech zrušen, neboť ztratil politickou podporu kvůli neochotě financovat něco tak náročného jako výlet k Marsu. Samotná technologie ale už byla víceméně funkční a zlepšovala se.


Na konci 50. let ale ještě s nukleárním pohonem počítali, a to ve vícestupňových raketách. Jaký byl tedy jeden ze způsobů, jak dostat lidi na Mars? Uvažovalo se o využití raket Saturn 5 pro vynesení protřebných dílů celého vesmírného plavidla na oběžnou dráhu Země. První stupně plavidla byly určeny k odpoutání se od přitažlivosti Země a akceleraci při cestě na Mars, jež měla trvat cca 200 dní, což odpovídá tomu, s čím se počítá i dnes. První stupně plavidla se měly po svém vyhoření odpoutat a navést ke Slunci.

Po cca sedmi měsících cesty se mělo plavidlo s pomocí trysek otočit a využít další nukleární motor ke svému zpomalení a navedení na oběžnou dráhu Marsu. Využitý druhý stupeň by byl naveden na vyšší orbitu a samotná vesmírná loď na nižší. Od této lodi by se odpoutal samotný přistávací modul, který si v té době představovali podobně, jako později vypadal i Lunar Lander, z nějž Armstrong sestoupil na povrch Měsíce a ve videu také najdete pásové vozidlo pro astronauty, které připomene zase Lunar Rover. Zajímavé je, že i přistávací modul na Marsu měl pod sebou podobně jako Lunar Lander nechat základnu a vrátit se na oběžnou dráhu a jednoho hned napadne, zda by na to vůbec mohl mít potřebný výkon.

Na orbitě by se astronauti přesunuli do čekající lodi a ta by zažehla již v pořadí třetí nukleární stupeň, který by se také po vyhoření odpojil a blízko Země by se astronauti ze zbytku lodi přesunuli do přistávacího modulu, zpomalili pomocí raketových motorů a vstoupili do atmosféry Země. Vědci si tehdy samozřejmě uvědomovali, že tu je celá řada problémů pro vyřešení, jako systémy podpory života, přesná navigace, komunikační systémy nebo zdroje energie. Na první místo v žebříčku ale dali pohon pro cestu tam a zpět, a tím měl být nukleární motor, dnes mrtvá technologie. Na řadu dalších věcí k vyřešení lidstvo ale přišlo až poté, co se úspěšně a dlouhodobě dokázalo usídlit na oběžné dráze Země.

Zdroj: Astronomy, NASA
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek