www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jak Windows XP přežívají ve střední a východní Evropě

Jak Windows XP přežívají ve střední a východní Evropě
, , aktualita
Podpora Windows XP sice před více než rokem skončila, ale řada uživatelů se jich drží doslova jako klíště. Podle webu ZDNet to platí třeba pro střední a východní Evropu. Může to být způsobeno snahou zdejších uživatelů šetřit?reklama
Když Microsoft loni ukončil podporu již letitého operačního systému Windows XP, řada IT komentátorů prorokovala rychlý přechod uživatelů k novějším verzím Windows. Tahle prognóza se vyplnila jen zčásti. Například ve střední a východní Evropě je zastoupení notně staré verze XP stále docela vysoké.

Web ZDNet přinesl konkrétní čísla, která vychází ze studie společnosti Bitdefender zaměřující se na bezpečnost. Zastoupení Windows XP je v malých a středních podnicích a ve veřejné správě ve vybraných středoevropských a východoevropských zemích následující:
  • Ukrajina – 41,2 %
  • Maďarsko – 37,5 %
  • Rumunsko – 34,0 %
  • Polsko – 24,1 %
  • Moldavsko – 18,7 %
  • Slovensko – 10,6 %
  • Bulharsko – 6,0 %
  • Česká republika – 4,7 %
Protože metodika šetření nebyla zveřejněna, přejdu rovnou ke své interpretaci výsledků. A napřed ještě zdůrazním, že ZDNet se zeptal i Microsoftu a podle jeho tržních odhadů je zastoupení Windows XP v daných zemích prý výrazně nižší. Takže bůhvíjak to vlastně je, ale zkusme předpokládat, že ta čísla sedí.


Logo Windows XP


Upřímně řečeno mě výsledky průzkumu zas až tak nepřekvapují, snad s výjimkou Maďarska (čekal bych o dost nižší podíl) a Bulharska (čekal bych podstatně vyšší podíl). Jinak se mi uvedená data z šetření Bitdefenderu zdají dost logická.

V řadě případů jde o ekonomicky slabší země, takže ekonomická síla podniků i veřejného sektoru je v nich přece jen podstatně nižší než v západní části EU nebo v USA. A z hlediska produktivity práce si opravdu nemyslím, že budete s novějšími verzemi Windows výrazně produktivnější než s verzí XP (pokud vůbec). Takže se zkrátka šetří, kde to jen jde. Tím bych ekonomickou část své úvahy uzavřel.

Celá záležitost ovšem má i čistě IT rovinu a zejména její bezpečnostní podoblast. Nepředpokládám, že by uvedené podniky a organizace veřejného sektoru platily Microsoftu za nadstandardní doby podpory, takže zřejmě nedostávají aktualizace. V jejich informačních systémech tak zřejmě zeje bezpečnostní trhlina, která se nadto může (a bude) s postupujícím časem postupně prohlubovat.

Když se zase na chvíli vrátím k ekonomice celé záležitosti, trochu se bojím, aby se tohle šetření neukázalo nakonec až příliš drahé. Šetřit na bezpečnosti se nevyplácí a kdo to neví, ten na to často dříve či později a obvykle bolestivě nakonec sám přijde. Možná, že jak bude odeznívat ekonomická krize a uvedené ekonomiky začnou posilovat, zrychlí se i upgrady na novější verze Windows.


Zastoupení OS na desktopu - září 2015
Zastoupení OS na desktopu - září 2015
Zdroj: Net Applications


Zkrátka mě napadají tři hlavní důvody k upgradu v pracovním prostředí – produktivita práce, podpora nových hardwarových technologií a bezpečnost. Ohledně produktivity jsem u nových verzí spíš pesimista, ale ohledně bezpečnosti jsem všemi deseti pro. Co se týče podpory nových technologií v novějších verzích operačního systému, jsem opět naprosto pro upgrade. Jestli tyhle tři důvody právě takhle zvažují i podniky, které se zúčastnily šetření, samozřejmě nevím. Ovšem měly by…

Vraťme se k uvedeným číslům od Bitdefenderu. Pokud je porovnáme s globálními čísly v grafu od renomované společnosti Net Applications (viz graf výše), je vidět, že podíl Windows XP je v oněch zemích v uvedeném segmentu trhu podstatně vyšší, než kolik je jejich podíl celosvětově. Svět už dává letitému systému sbohem, ale v daných zemích se zřejmě z výše uvedených důvodů verze XP zatím drží.

Na druhou stranu může našince těšit, že u nás je zastoupení Windows XP opravdu nízké a že tak patříme mezi ty rozvinutější a technologicky progresivnější středoevropské a východoevropské země.

Zdroj: ZDNet
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře