www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jak zmenšit datacentrum do velikosti kostky cukru?

Jak zmenšit datacentrum do velikosti kostky cukru?
, , aktualita
Velikost, energetická náročnost a odpadní teplo (resp. chlazení) jsou hlavními problémy datacenter. Zakódování informace pomocí DNA by prý mohlo zmenšit datacentrum do velikosti kostky cukru, bez enormní spotřeby energie a odpadního tepla.reklama
Tým výzkumníků z Microsoftu a Washingtonské univerzity demonstroval možnosti uložení informace pomocí deoxyribonukleové kyseliny (DNA). Vědci tvrdí, že použitím tohoto biologického nosiče informace by se současné datové centrum velikosti supermarketu s nejnovějšími úložnými technologiemi dalo zmenšit do velikosti kostky cukru – bráno z hlediska identické informační kapacity.

Teď trocha chemie. DNA je polymer (makromolekula) v podobě řetězce nukleotidů, které se skládají vždy z cukru deoxyribózy, fosfátové skupiny a jedné ze čtyř nukleových bází. Báze mají informační funkci (tj. nesou informaci) a jsou čtyři: adenin, guanin, cytosin a thymin. Dvě vlákna DNA se spolu spojují a vytvářejí onu slavnou dvoušroubovici, jejíž strukturu odhalili Watson a Crick (a dostali za to Nobelovu cenu). Adenin se spojuje s thyminem a cytosin s guaninem prostřednictvím vodíkových můstků.


Struktura DNA


Vědeckému týmu Microsoftu a Washingtonské univerzity se podařilo zakódovat do DNA a následně zase dekódovat čtyři obrázky aniž by ztratili jeden jediný bit informace. První pokusy s využitím DNA jako nosiče dat v informatice se odehrávaly už koncem minulého století. V roce 1999 se například podařilo pomocí DNA zakódovat a dekódovat zprávu o třiadvaceti znacích. Dnes jsme tedy o pořádný kus dál.

Informační exploze a potřeba uchovávat aspoň stále větší objemy dat, jejichž velikost roste přinejmenším exponenciálně, je jednou z hlavních výzev současné informatiky a počítačové vědy. Datacentra rostou jako houby po dešti, jenže upřímně řečeno nejsou zrovna optimálním řešením. Jsou velká, spotřebovávají spoustu elektrické energie, která se z dost velké části mění na odpadní teplo, které se navíc musí složitě odvádět (tj. chladit).

Danými elektronickými technologiemi je stávající objem dat zatím víceméně zvládnutelný, ale je třeba myslet na budoucnost a každá podstatně efektivnější alternativa může mít klíčový význam. Obrovským generátorem nových dat může být třeba IoT (internet věcí). Dá se předpokládat, že běžná zařízení vybavená chytrou elektronikou a propojená do sítě brzy začnou chrlit ohromná množství dat.

Zdroj: Computerworld
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
30.9.2016,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek