www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jaký hardware používají HoloLens? A bude s ním mít Microsoft problém?

Jaký hardware používají HoloLens? A bude s ním mít Microsoft problém?
, , aktualita
Web Windows Central, který má k dispozici brýle HoloLens, na ně šel s osvědčeným nástrojem. Tím v tomto případě byla aplikace Aida 64 Mobile. Pro ni už nebyl problém si hardware a software brýlí přečíst. Možná se budete divit, na jakém hardwaru brýle běží.reklama
Vlastně byla asi jen otázka času, kdy se někdo tímhle způsobem podívá HoloLens „na zoubek“. Brýle pro rozšířenou realitu z Redmondu jsou venku už dlouho a jednou se to stát muselo. Takže ta chvíle přišla teď a Daniel Rubino z Windows Centralu zjistil pomocí Aidy tyto parametry předmětného exempláře HoloLens:
 • OS – Windows 10.0.11802.1033 32bitový
 • CPU – Intel Atom x5-Z8100 1,04 GHz, Intel Airmont (14 nm), 4 logické procesory, 64bitový
 • GPU/HPU – HoloLens Graphic
 • ID prodejce GPU – 8086h (Intel)
 • Dedikovaná video paměť – 114 MB
 • Sdílená systémová paměť – 980 MB
 • RAM – 2 GB
 • Úložiště – 64 GB (54,09 GB volných)
 • Limit použití aplikační paměti – 900 MB
 • Baterie – 16 500 mWh
 • Fotokamera – 2,4 MP (2048×1152)
 • Videokamera – 1,1 MP (1408×792)
 • Rychlost videa – 30 FPS
Také vás překvapil poměrně slabý procesor? Na druhou stranu většinu práce ve vizuální oblasti evidentně odvádí celkem tajemná HPU (Holographic Processing Unit). Takže Atom zřejmě bohatě stačí. Nicméně v souvislosti s ním vás možná napadá to, co napadá mě – jaký dopad na budoucí sériovou verzi HoloLens má rozhodnutí Intelu o ukončení výroby mobilních Atomů?

Bude mít Microsoft problém s dodávkou? Tahle otázka teď rezonuje na mnoha webech. Já jen přihodím svou spekulaci, že snad nemůže být takový problém v nejhorším případě nahradit Atom mobilní verzí procesoru Skylake (Core M). Také úložiště je na dnešní poměry celkem malé. Ale prý bohatě stačí – Daniel Rubino uvádí jako příklad nároky těchto holografických aplikací:
 • Galaxy Explorer Project - 139MB
 • Young Conker - 433MB
 • RoboRaid - 155MB
 • Fragments - 892 MB
 • Skype - 50MB
 • 3D Viewer - 23MB
Ono je otázka, jaké vlastně budou parametry finální verze HoloLens pro koncové uživatele. Microsoft už stihl rozprášit původní tým svých vývojářů, brýle jsou zatím k dispozici jen vývojářům třetích stran (tuším za 3000 dolarů) a Redmond si je vědom jejich problémů – především omezených zobrazovacích úhlů. Takže je docela možné, že než HoloLens dorazí ke koncovým uživatelům, ještě prodělají větší či menší hardwarovou proměnu.

Dalším z problémů je omezená kapacita baterie, prý vystačí jen na dvě hodiny provozu. Větší baterie by zákonitě byla těžší, takže by negativně ovlivňovala kompaktnost a nositelnou brýlí HoloLens. V téhle souvislosti mě napadá jedna věc – a berte to s větší rezervou – šlo by výpočetní část brýlí (CPU, HPU, RAM, úložiště atd.) umístit mimo brýle někam do PC (prostě do krabice), a samotná náhlavní část by obsahovala jen kamery snímající prostředí, zobrazovací subsystém a baterii?

Datová propustnost současných systémů bezdrátového přenosu dat by snad mohla stačit. Nebo v nejhorším použít pro spojení obou částí kabel? Všichni uživatelé přece nepotřebují v brýlích volně pobíhat. Neumožnilo by jedno nebo druhé řešení delší provoz na baterii, lehčí a lépe nositelnou brýlovou část a větší výkon výpočetní části v PC by mohl zásadně zkvalitnit uživatelský zážitek.

Každopádně bude ještě zajímavé, jak dlouho ještě bude trvat, než budou brýle uvolněny koncovým uživatelům a kolik proměn na téhle cestě ještě prodělají.

Zdroj: Windows Central
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek