www.svethardware.cz
>
>
>

Japonský satelit pro sledování černých děr je možná ztracen

Japonský satelit pro sledování černých děr je možná ztracen
, , aktualita
Satelit Hitomi, který byl nedávno vypuštěný na oběžnou dráhu, se odmlčel a vypadá to, že je ztracen, což ale ještě není jisté. Určen je pro sledování černých děr a Japonskou vesmírnou agenturu přišel na nemalou částku.reklama
Samotný satelit Hitomi přišel japonskou JAXA na 270 milionů dolarů, takže jde o velmi drahé zařízení, jehož ztráta by velice zabolela. Vypuštěn byl 17. února letošního roku a dostal se na nízkou orbitu (575 km nad Zemí), kde úspěšně rozbalil své solární panely a začal s kontrolními operacemi. Svou práci měl zahájit 26. března, tedy minulou sobotu. Jenomže komunikace nebyla navázána a v ten samý den se satelit neočekávaně vychýlil ze své dráhy. Poté však JAXA na krátkou dobu zachytila jeho signál a oznámila, že začíná pracovat na nápravě, ale v U.S. Joint Space Operations Center zaznamenali, že kolem satelitu pohybuje pět malých objektů. JAXA ale stále doufá, že byl pouze poškozen (možný je únik plynu), což jej roztočilo a zapříčinilo ztrátu spojení.

Hitomi je znám také jako ASTRO-H nebo New X-ray Telescope a jeho hlavním úkolem je studovat strukturu a vývoj vesmíru. Využít měl k tomu své přístroje pro sledování tvrdého rentgenového záření, tedy takové, které má vlnovou délku kratší než 0,1 nm. Jeho přístroje přitom jsou schopny sledovat toto záření ve vlnových délkách, jaké jiná zařízení nezvládnou, což z Hitomi činilo unikátní satelit, který by mohl sledovat i to, jak se hmota chová kolem černých děr a také se mohl zaměřit na temnou hmotu.

JAXA se tedy stále snaží zjistit, co se s Hitomi stalo a zda bude možné tento drahý satelit zprovoznit. Naposledy se ale ozval v neděli, kdy byly jeho signál zachycen jen v krátkých intervalech, což napovídá, že se nekontrolovaně roztočil. O tom vypovídají i tvrzení různých pozorovatelů, kteří zaznamenali sérii záblesků, což by také měl být důsledek rotujícího satelitu a odrazů slunce od jeho panelů (podobně jako záblesky satelitů Iridium). Během příštích 24 hodin má Hitomi opět několikrát přeletět přes kontrolní stanice, takže držme palce, aby se s ním podařilo navázat spojení. Jinak by to nejen pro Japonsko znamenalo velké zklamání a zmařené investice.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek