www.svethardware.cz
>
>
>
>

Kaby Lake jsou tu, ale desktopové dorazí až v lednu

Kaby Lake jsou tu, ale desktopové dorazí až v lednu
, , aktualita
Titulky hlásají, že sedmá generace procesorů Intel Core, čili Kaby Lake, byly oficiálně uvedeny na trh. To ale platí pouze pro pár vyvolených ultramobilních procesorů, které patří do sérií Y a U. Co nám tak Intel vlastně nabízí?reklama
Sedmá generace procesorů Intel Core je tedy na trhu, ale nejená se o "širokospektrální" představení celé nové generace, spíše naopak. Intel představil pouze procesory s TDP od 4,5 W do 15 W, mezi něž patří jen mobilní série Y a U. Ty mohou být ale samozřejmě využity i u malých desktopů typu NUC, ale Intel sám s nimi počítá v počítačích 2 v 1 a ultratenkých noteboocích pro běžné spotřebitele a malé firmy. Ještě v tomto roce se máme dočkat více než stovky nových počítačů, které je využijí.

Není tak třeba se vzrušovat, neboť hlavní vlna procesorů Intel Kaby Lake, která bude doprovozena také novými základními deskami, dorazí až v lednu příštího roku, což už Intel potvrdil. Můžeme se tak těšit na přímý souboj procesorů Kaby Lake a očekávaných Zen od AMD. V jejich případě totiž také očekáváme, že budou jedním z hlavních témat CES 2017.

Co nám však nabídnou nové procesory Intel oproti generaci Skylake? Nejde o zásadní změny, neboť se používá opět 14nm proces. Intel sám slibuje vyšší výkon (zde očekáváme prostě jen o trošky vyšší takty), dále efektivnější zpracování videa ve vysokém rozlišení (4K HEVC 10b), nástup vůbec nejtenčích a nejlehčích zařízení, která kdy byla vyrobena a lepší nabídku vstupních a výstupných rozhraní.

Co se týče vyššího výkonu, můžeme dle Intelu očekávat o 12 procent rychlejší práci v produktivních aplikacích a dokonce o 19 procent rychlejší výkon spojený s webem. To nám však moc neřekne. Dle zveřejněných materiálů bude ale zpracování videa ve 4K mnohem efektivnější, přičemž takový Kaby Lake se při něm oproti Skylake téměř nevytíží. To samé má platit i pro videa pro VR zachycená s 360° úhlem pohledu. Musí nás ale napadnout otázka, kdo bude na ultratenkém PC s malou obrazovkou a omezenými hardwarovými prostředky přehrávat, nebo dokonce zpracovávat video ve 4K? Ona pouze 0,5W spotřeba ale vypadá dobře, to nelze upřít, však 10bitové HEVC video ve 4K má hardwarovou podporu kódování i dekódování, což platí i pro 8bitové a 10bitové VP9 a standardy Dolby Vision a HDR10.

A co hraní? Zde se Intel chlubí tím, že Kaby Lake nabízí oproti "pět let starému PC" 3,5násobný výkon v moderních hrách plus podporu připojení externí grafiky přes rozhraní Thunderbolt 3. V poznámce pod čarou se ale dočteme, že to je založeno na testu 3DMark Cloud Gate a především na srovnání s procesorem Core i5-2467M. Toto pět let staré PC je tak ve skutečnosti 17W a 32nm procesor generace Sandy Bridge s HD 3000 a zde se skutečně nikdo nemůže ani v nejmešním divit, že o pět let mladší procesor má výrazně rychlejší grafiku.

Kaby Lake sérií Y a U podporují PCIe 3.0, zmíněný Thunderbolt 3, na který můžeme teoreticky připojit i více monitorů, periferie a zásobovat přes něj cílové zařízení dokonce až 100 W energie, ale to rozhodně nebude případ ultramobilních notebooků. Výsledné produkty můžeme očekávat na předvánočním trhu. Informace o jednotlivých procesorech najdete v odkazovaném pdf ve zdroji článku.

Zdroj: Intel (pdf)
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů