Kamera umístěná na robotické ruce umožní robotovi lepší mapování okolí

Kamera umístěná na robotické ruce umožní robotovi lepší mapování okolí
, , aktualita
Aby roboti získali lepší pohled na pracovní plochu, testoval tým výzkumníků z Carnegie Mellon University umístění kamery přímo na robotickou ruku. Kamera pak dokáže vytvořit lepší 3D mapu prostředí a také lokalizovat robotickou ruku.reklama
U robotů nejsou důležité jenom jejich motorické vlastnosti. Podstatné je pro ně i vědět, kde přesně se robot nachází a jak vypadá okolní prostředí. Pokud se jedná přímo o robotickou ruku, vyvstává problém s tím, že se nepohybuje úplně přesně a její orientování se podle kamery umístěné například až na hlavě robota je těžké, protože kamera někdy nemůže dostatečně snímat potřebný prostor.

Tým z Carnegie Mellon University z Ústavu pro robotiku zlepšil manipulační schopnosti robota tím, že předvedl robotickou ruku, na které je přímo umístěna kamera i další senzory. Tato kamera je lépe schopná vytvořit 3D model okolního prostředí a také určit, kde přesně se robotická ruka v prostředí nachází.

Podle profesora robotiky Siddhártha Srinivasa je umístění kamery přímo na robotické ruce důležité, protože většina robotů nedokáže sklonit jako člověk svou hlavu s kamerou, aby získali lepší pohled na práci. Jakmile se kamery staly drobnějšími a méně energeticky náročnějšími, není důvod, proč by neměly být umístěny přímo na robotické ruce - poskytnou tak robotovi lepší rozhled.

Umístit kameru na robotickou ruku není ale tak jednoduché. Problémem je, že robot svou ruku nevidí, pokud je kamerka umístěna přímo na ní. A pokud potřebuje stroj například uchopit nějaký předmět, musí přesně vědět, kde se jeho ruka vzhledem k objektu nachází. Vědci umístili kameru na robotickou ruku, která celá funguje jako senzor. Pomocí úhlů kloubů robotické končetiny tak kamera pozná, v jaké pozici se právě nachází.

"Automatické sledování úhlů kloubů zajistí, aby systém dokázal vytvořit vysoce kvalitní mapu, a to i když se kamera pohybuje velmi rychle nebo pokud některá data z ní chybí," prohlásil Matthew Klingensmith z Carnegie Mellon University.

"Stále máme co zlepšovat, ale věříme, že to má obrovský potenciál pro manipulaci robotů," prohlásil na konec Siddhártha Srinivasa. Tento systém tedy umožní robotům umístit kamery přímo na své ruce, kamery pak následně robotovi poskytnou přesná a nezkreslená data a lepší 3D obraz. Testování této technologie bylo provedeno na 3D mapování několika polic a tým zjistil, že výsledky jsou stejně dobré nebo i lepší než současné metody 3D mapování, jako je SLAM (simultaneous localization and mapping).

Výsledky této vědecké práce byly prezentovány 17. května na Mezinárodní konferenci IEEE v rámci robotiky ve Stockholmu.

Zdroj: Carnegie Mellon University
reklama
Nejnovější články
Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C
V nabídce USB flash disků se nově objevuje vysoce odolný model JumpDrive Tough. Zvládne pracovat v mrazu i za extrémního tepla, přežije vysoký tlak a nezahanbí se ani solidními přenosovými rychlostmi až 150 MB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa
Na Indiegogo byla spuštěna kampaň na maličký dron Kudrone, jehož cena zatím jen lehce přesahuje stovku dolarů. Umí přitom natáčet i 4K videosekvence, sledovat majitele a podporuje snadnou výměnu baterií pro pokračování v natáčení.
24.3.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy
O AMD jsme se nedávno dozvěděli, že se teprve chystá pořádně zaútočit na platformu Intel HEDT s procesory Broadwell-E, a to pomocé 16jádrových Ryzenů a platformy X399. Ta nyní už dostává přesnější obrysy.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K
Dell právě vysílá na trh svůj nejnovější monitor, který je určen pro uživatele potřebující to nejvyšší dostupné rozlišení. Nenabídne totiž ani 4K, ani 5K, ale rovnou 8K čili celkově 33,2 megapixelů. Ovšem ani barvy nebudou dle všeho vůbec špatné.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek
Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver
Společnost Razer se rozhodla, že zavede vlastní virtuální měnu, a to ve snaze vytvořit "ucelenou ekonomiku pro hráče". Ti dostanou k dispozici zabezpečenou digitální peněženku zVault, kterou budou plnit mincemi zGold a zSilver.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek