www.svethardware.cz
>
>

Kopimashin generuje hudebnímu průmyslu 10 mil. USD ztrát denně, nebo ne?

Kopimashin generuje hudebnímu průmyslu 10 mil. USD ztrát denně, nebo ne?
, , aktualita
Peter Sunde, spoluzakladatel torrentového serveru The Pirate Bay, vytvořil nové zařízení, které má hudebnímu průmyslu generovat 10 milionů dolarů ztrát za pouhý den. Ve skutečnosti jde ale o "umělecký projekt", který má vzbudit diskuzi o hodnotě kopie.reklama
Peter Sunde tedy vytvořil zařízení, které neustále vytváří kopie jedné jediné skladby, ovšem do /dev/null, čili ve skutečnosti se data zahodí s tím, že samotná operace kopírování je pokládána za úspěšně dokončenou. Je celkem zřejmé, na co tím chce poukázat. Nejen v hudebním průmyslu firmy rády vyčíslují vzniklé škody na základě počtu stáhnutých skladeb, filmů a dalších autorsky chráněných materiálů, což je často problematické jen zjistit a dále je tu otázka, jaká škoda vůbec stažením bez placení vznikla. Taková věc automaticky neznamená, že dotyčný downloader by si onen obsah skutečně koupil, pokud by neměl jinou možnost, což pochopitelně nelze nijak dokázat. Studia a nakladatelé ale obvykle pracují s tím, že takovým stažením obsahu jim vznikla škoda ve výši odpovídající jeho ceně a přesně na to se je snaží chytit Peter Sunde se svou Kopimashin.

Ta tedy automaticky a neustále kopíruje jednu skladbu, a to Crazy od Grarlse Barkleyho. Vytváří 8 milionů kopií této skladby v hodnotě 1,25 USD, které ukládá do /dev/null, takže je stále k dispozici volný prostor. Sunde se tedy snaží poukázat na to, že tímto generuje hudebnímu průmyslu každý den ztrátu 10 milionů dolarů.


Sunde k tomu řekl: "Chci ukázat absurditu toho, že se dává digitálním kopiím peněžní hodnota. Mé zařízení je vytvořeno tak, aby bylo naprosto jasné, že nepředstavuje pro hudební průmysl žádné nebezpečí. Ovšem pokud použijeme jeho rétoriku a zaujmeme jeho postoj, mělo by jim způsobit bankrot. Chci na tomto hmatatelném příkladu, který je také svým způsobem krásný, ukázat, že dávat kopiím hodnotu je zbytečné." On sám si již kvůli svému spojení s The Pirate Bay odseděl asi rok ve vězení a ještě nyní cílem různých filmových a hudebních společností, kterým má zaplatit milionové ztráty.

Kopimashin je zařízení vyrobené z Raspberry Pi a jednoduchého trojřádkového LCD displeje. Na něm se zobrazuje sériové číslo dané Kopimashin, počet dosud vytvořených kopií a hodnota virtuální ztráty pro hudební průmysl. Sunde chce vytvořit celkem 13 těchto zařízení a rozeslat je různým galeriím a také kontaktoval zástupce Guinessovy knihy rekordů.

Zdroj: Konsthack.se

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře