www.svethardware.cz
>
>
>

Kosmická loď Dragon od SpaceX se vrátila z ISS

Kosmická loď Dragon od SpaceX se vrátila z ISS
, , aktualita
Společnost SpaceX může slavit další úspěšně dokončenou misi. Od Mezinárodní vesmírné stanice se totiž Elonu Muskovi po zhruba měsíčním pobytu vrátila kosmická loď Dragon, která vezla náklad astronautům na ISS.reklama
Soukromou americkou společnost Elona Muska, SpaceX, už není třeba představovat. Nyní už má na svém kontě mnoho letů se svou raketou Falcon 9, jejíž první stupeň má být určený k opětovnému použití. Již brzy by mělo k vypravení už použitého Falconu 9 dojít. Kromě raket má ale SpaceX i svou kosmickou loď, která se jmenuje Dragon. A právě ona v neděli 19. března přistála ve vodách Tichého oceánu a úspěšně tak dokončila svou misi na Mezinárodní vesmírné stanici.

Kosmická loď Dragon začala svou desátou zásobovací misi na Mezinárodní vesmírnou stanici startem s Falconem 9 19. února z historické startovací plošiny 39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Než se Dragon dostal k ISS, uběhlo pár dnů a úspěšné připojení s pomocí robotických ramen hlásila loď až 23. února po malém zpoždění kvůli nesrovnalostem v údajích o poloze.

Na Mezinárodní vesmírnou stanici nesl Dragon zásoby a nejrůznější zařízení pro vědecké experimenty ve vesmíru a pro potřeby ISS v celkové hmotnosti téměř až 2,5 tuny. Dragon však nejenom náklad do vesmíru přivezl, jeho úkolem bylo dopravit starší vzorky z vědeckých experimentů a odpadky z ISS pryč. Zhruba po jednom měsíci u ISS vyrazil Dragon zpátky.

Dragona nyní čekala přibližně šestihodinová cesta zpět na Zemi. Nakonec se na kosmické lodi Dragon otevřely tři padáky, které zbrzdily jeho dopad na hladinu Tichého oceánu u pobřeží Mexika. Dragon tak úspěšně dokončil svou misi a byl vytažen z vody.

SpaceX vyvíjí i model kosmické lodi Dragon, která bude uzpůsobená přímo pro posádku. Tento model dostane pojmenování Dragon Crew a měl by být používán na transport astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici a z ní. Lidskou posádku má ale SpaceX v plánu vypravit do vesmíru už příští rok, dvě soukromé osoby poletí na výlet kolem Měsíce.

Minulý týden také soukromá společnost SpaceX zaznamenala úspěšný start Falconu 9 se satelitem od EchoStaru. První stupeň rakety se tentokrát výjimečně nepokoušel o přistání, protože by na manévr neměl dostatek paliva kvůli vysoké hmotnosti nákladu. Falcon 9 tak rovnou nebyl vybaven ani výklopnými přistávacími nohami. Satelit EchoStar XXIII byl 16. března úspěšně dopraven na geostacionární oběžnou dráhu.

Zdroje: SpaceX, spacenews.com
reklama
Nejnovější články
Slepí manželé mohli díky 3D tisku držet model svého zatím nenarozeného dítěte Slepí manželé mohli díky 3D tisku držet model svého zatím nenarozeného dítěte
3D tisk může pomáhat v různých situacích. V lékařství nachází tato technologie čím dál větší uplatnění, nyní netradičně pomohla i brazilskému páru. Manželé se zrakovým postižením se mohli dotýkat modelu svého zatím nenarozeného syna.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
For Honor, nebo Wildlands nyní zdarma i ke GTX 1060 For Honor, nebo Wildlands nyní zdarma i ke GTX 1060
NVIDIA se rozhodla na začátku února začít se svými kartami nabízet i hru For Honor, nebo Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands zdarma. To se ale dosud týkalo pouze výkonných GeForce GTX 1080 Ti, 1080 a 1070, ale to už neplatí.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Kde přistane evropský rover ExoMars? Výběr se zúžil na dvě místa Kde přistane evropský rover ExoMars? Výběr se zúžil na dvě místa
V roce 2020 má letět na Mars první evropský rover ExoMars, pro nějž ESA doposud hledala vhodné místo pro přistání, a to i s pomocí sondy, která kolem planety obíhá od loňského roku. Nyní už byla vybrána poslední dvě možná místa přistání.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Intel vyslal na trh Xeony E3-1200 v6 založené na Kaby Lake Intel vyslal na trh Xeony E3-1200 v6 založené na Kaby Lake
Intel už ohlásil, že na trhu jsou dostupné nejnovější procesory Xeon E3-1200 v6, které jsou založeny na generaci Kaby Lake a mají velice blízko ke standardním Core této generace. Mluvit budeme o celkem osmi modelech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Windows 10 Creators Update už je nejspíše připraven, můžete stahovat Windows 10 Creators Update už je nejspíše připraven, můžete stahovat
Až v dubnu má Microsoft přijít s novými Windows 10 Creators Update, ovšem ty si dle všeho můžeme stáhnout už nyní, neboť sestavení 15063 je prý v Microsoftu označováno jako RTM, čili připravené pro vypuštění.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře