www.svethardware.cz
>
>

Křemenný disk: 360 TB dat uloženo na věčnost

Křemenný disk: 360 TB dat uloženo na věčnost
, , aktualita
Oddělení Optoelectronics Research Centre (ORC) na Univerzitě v Southamptonu ohlásilo průlom ve způsobu ukládání dat. Na křemenné sklo o velikosti mince půjde uložit 360 TB dat, která navíc mají být čitelná i po miliardách let.reklama
Výzkumníci z Optoelectronics Research Centre (ORC) mluví o průlomu v optickém způsobu ukládání dat, k němuž využili křemenné "nanosklo" o velikosti mince. To má mít tedy kapacitu až 360 TB, přičemž životnost takového média bychom vůbec nemuseli řešit, neboť to vykazuje stabilitu i při teplotě 1000 °C a pokud bychom je skladovali při teplotě téměř 200 °C, vydrželo by 13,8 miliardy let. Připadá vám toto číslo povědomé? Ještě aby ne, když jde o stáří vesmíru stanovené na základě astronomických pozorování.

Zapisovací technologie je založena na 5D laseru, který v křemenném skle tvoří jisté nanostruktury. V roce 2013 byla tato technologie otestována vůbec poprvé a tehdy se podařilo s její pomocí uložit skromných 300 kb dat. Od té doby byl proces optimalizován až do té míry, že bude možné uložit stovky terabajtů dat na sklíčko o velikosti, jakou vidíte na fotografii.

Pro zápis se využívá konkrétně femtosekundový laser, který tedy tvoří velice krátké a intenzivní laserové pulzy. Data jsou zapisována ve třech vrstvách a mezi jednotlivými 5D "bity" či nanostrukturami jsou pětimikrometrové mezery. A proč jde o 5 rozměrů? K prostorovému 3D zde totiž přibyde ještě velikost a orientace oněch nanostruktur, které tak nepředstavují pouze 0 a 1 jako v klasických způsobech zápisu dat.


Výzkumníci nyní hledají mezi firmami toho pravého partnera, který by jim pomohl jejich technologii dostat na trh. Teď ještě jestli mají v rukávu také čtečku, která dokáže zapsaná data spolehlivě a rychle číst.

Zdroj: University of Southampton

Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu" Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu"
Společnost Google pro svou službu Translate připravila nový překladový systém GNMT, o němž říká, že výrazně sníží počet chyb. Google dokonce uvádí, že se úroveň překladu systému GNMT blíží tomu, čeho jsou schopni lidé.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek