reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Levná Socket A deska v podání firmy QDI

21.9.2000, Otto Plechata, zpráva
Levná Socket A deska v podání firmy QDI
Jak levně pořídit přetaktovaného Durona a přitom nepájet desku ?
Tak na tuto otázku se pokusím všem odpovědět. Jistě víte, pokud si chcete pořídit desku, která umí přímo měnit multiplikátor procesoru a má tedy přímo napájené jumpery nebo nějaké switche museli by jste si pořídit ASUS A7V, který vás ale přijde na pěkné peníze - minimálně na 7800 s DPH. Ovšem existuje ještě jedna deska o které se toho moc neví, jejíž výrobce jako jeden z prvních prohlásil, že na jeho deskách bude moci měnit multiplikátor procesorům AMD řady K7.

Nebudu dlouho napínat, výrobce této desky je QDI jedná se konkrétně o desku QDI Kinetiz 7T která vás přijde na 5500,- Kč s DPH tedy min. o 2300,- méně. Tato firma je na trhu s počítačovými komponenty již pěkně dlouhou dobu, vyrábí desky pro všechny procesory a nejenom ty i jiné výrobky. Každopádně jsem se o této desce dozvěděl, koupil si ji a jsem s ní velice spokojen. Provozuji na ni svého Duronka 650 (bohužel 600 nebyl tou dobou na skladě) na 800, zkoušel jsem i více MHz, samozřejmě jede, ale potřeboval bych alespoň Titan M5AB nebo lépe Peltiera.

Domovské stránky QDI.

K7T
Pozn. Na obrázku chybí ještě chladič na severním můstku (je hezký zelený).

Jak vidíte deska je osazena vším co je potřeba a co se mnohdy u desek na AMD K7 zanedbává tedy například ISA slot, AMR slot. Dílenské zpracování je také na vysoké úrovni.

Specifikaci desky nalezneme na těchto stránkách u QDI

Moje vlastní zkušenosti s KinetiZ 7T:

Klady
    • přetaktování Duronu, Athlonu a Tbirdu bez pájení desky (možnost měnit multiplikátor onbord)
    • rychlý start biosu
    • automatické a superrychlé načtení disků při startu – nemusíte ani nastavovat Auto detekci
    • detekce teploty (čidlo je přímo pod procesorem a ještě jedno je v systému samotném) a otáček větráčků
    • podpora softwarem Motherboard monitor 4.18 a CPUidle site
    • ISA slot
    • LED dioda pomocí již se dají lépe diagnostikovat vzniklé problémy
    • možnost zapojit 3 větráčky z boardu
    • má přímo na desce piezo speaker
    • logo které můžete nahrát do biosu (třeba obrázek své milé… podmínka je 640x480 lépe 640x400 a v Adobe Imageready 2.0 při kompresi png-8 se musí vejít do 89 kB

Zápory
    • zvuková karta On-board se nedá použít jelikož je plně softwarová a zvuk se seká atd.. pozn. Pokud si ovšem neseženete KinetiZ 7T jež má On-board Live od Creative ta možnost tu je a určitě by s tímto čipem vše chodilo hladce
    • někomu možná nemusí stačit 3 DIMM sloty
    • COM 2 zabírá jeden slot pro přídavné karty (pokud nemáte počítač plný karet není problém)
    • ISA zvukové karty vydávají praskavý zvuk konkrétně Creative AWE 64. (Ovšem je možné, že tento problém je u všech nových VIA chipsetů, ze své zkušenosti vím, že to dělají i na Abit VT6X4 s VIA 694)
    • nemožnost nastavovat napětí přímo na boardu

Poznámka
Pravděpodobně existují dva druhy desek KinetiZ 7T, alespoň na internetu jsou dva druhy manuálu, jeden má na KinetiZ 7T vyvedené piny na přetaktování JP9 a J19, ale druhý ne, proto doporučuji se před koupí ujistit , že vámi kupovaný board QDI KinetiZ 7T má tyto piny. Alespoň můj je má, myslím, že i ostatní je budou mít, “ale dvakrát měř a jednou řež”.

K samotnému přetaktování:
Jak všichni jistě víte, Duroni zatím mají “zamknutý multiplikátor” díky rozpojeným pinům L1. Tyto L1
piny stačí velice jednoduše například cínem (doporučuji – stačí koupit obyčejný cín na pájení, pájkou napájet konec cínu, aby se z jeho konce stala bambulka a pouze touto bambulkou, bez pájky samozřejmě, hezky pojezdit po pinech , k odstranění cínu postačí guma na gumování a jehla kterou musíte vyšťourat zbytek cínu mezi rozpojenými kontakty pinů, protože guma je nevygumuje) nebo obyčejnou mikrotuškou (ale ne všechny se hodí, tuhy některých mají velký odpor k odstranění tuhy použijte líh) spojit a je hotovo čtěte ale dále.

Jak taktovat na boardu QDI KinetiZ 7T

ÚPRAVA PROCESORU

Zavření pinů na povolení změnit multiplikátor boardem QDI
Abyste mohli přetaktovat na tomto boardu tak musíte podle návodu výše uvedeného zavřít (spojit) piny L1 ale také PINY L4, protože mému kamarádovi se podařilo čirou náhodou přijít na to, proč nám nešel Duron přetaktovat. A dospěl k závěru, že na desce KinetiZ 7T je předřazený odpor a abychom snížili odpor jež pohltil napětí vycházejícího z procesoru museli jsme zavřít také piny L4. Ale POZOR důležité upozornění, jakmile zavřete (spojíte) piny L4 tak se několikrát ujistěte, že nemáte na BOARDU nastavené jumpery na stav DEFAULT pokud máte, tak je okamžitě než počítač SPUSTÍTE přenastavte podle manuálu k KinetiZ 7T na jinou frekvenci MHz. Pokud totiž by jste měli nastaveno DEFAULT a zavřené piny L4 tak by mohl nastat nedefinovaný stav a nevím co by se mohlo stát s deskou i procesorem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Doplněk:
Tento postup tedy zavření pinů L4 a L1 funguje pouze u procesoru Duron 650. Abyste ovšem mohli na desce QDI KinetiZ 7T přetaktovat i Durona 600 MHz nebo 700 MHz musíte ještě zavřít piny L3.

Závěr: zavřít piny L1,L3,L4

Zavření pinů na nastavení jiného než defaultního napětí
Jak sami zjistíte, tak duroni se při čím dál tím vyšší frekvenci MHz sekají a jsou nestabilní. To se dá napravit upravením napětí. Pravidlo je, čím vyšší frekvence tím vyšší napětí. Ovšem čím vyšší napětí tím více tepla a kvalitnější chladič na procesor. Proto níže uvedený obrázek napětí vám dá radu jaké piny L7 zavřít pro jaké napětí.

Nemusím doufám nikomu připomínat, že při spojování pinů musíte dát pozor, abyste nespojili piny jiné sousední. Pokud si nebudete vědět rady nebo se neodvážíte do této operace s piny, můžete mě kontaktovat na mém email a já vám pomohu.

POZOR poslední dobou se ale objevily Durony, které neměly ani vyvedené přímo z procesoru nožičky L1 pinů a tím by bylo přetaktování nemožné, proto se nejprve u prodejce ujistěte, jestli vámi kupovaný Duron má vyvedené L1 piny.

Obrázek Duronu jako příklad s L1 piny vyvedenými a zakroužkovanými piny L1, L3, L4 a L7

mostky


Zde jsou informace jaké piny cínem zavřít abyste dosáhli vyššího napětí. Protože pokud budete taktovat na
800 MHz stačí 1,700 ÷ 1,750 V pokud budete taktovat nad 800 MHz musíte jít výše s napětím na 1,800 ÷ 1,850 V, počítejte s tím, že na tomto napětí 1,750 V a výše neuchladíte procesor obyčejným chladičem i když budete mít otevřený case, proto si kupte nejlépe Peltiera viz. TNTtrade nebo alespoň Titana M5AB viz. TNTtrade.

Obrázek jaké piny L7 zavřít k jakému napětí:


tab1


Zdroj obrázků: Board stránky QDI a ostatní Tomshardware.com

Příspěvek do redakce Světa hardware zaslal Otto Plechata
reklama