www.svethardware.cz
>
>

LI-RAM ukládá data pomocí světla

LI-RAM ukládá data pomocí světla
, , aktualita
Light induced magnetoresistive random-access memory, čili LI-RAM, se zařazuje mezi alternativy klasických elektronických pamětí s libovolným přístupem. Založena je na průlomovém materiálu z kanadské University of Victoria.reklama
Paměť LI-RAM byla představena na blogu University of Victoria, kde se píše, že umožní počítačovým čipům existovat na molekulární úrovni. Umožnit to má nový materiál, který slibuje rychlejší a efektivnější paměti s delší výdrží, jež se může hodit pro veškerou elektroniku, takže i mobily a počítače. Má také potenciál překonat problém s tvořením nadbytečného tepla a na to vázané přílišné spotřeby, což jsou ale všechno zatím spíše jen neurčitá hesla, takže co tu máme dále?
docentka Natia Frank s doktorandkou Aiko Kurimoto


LI-RAM vyvíjí docentka materiálové chemie Natia Frank, která mluví o tom, že vyvinutý materiál dokáže rapidně měnit své magnetické vlastnosti v případě, že je zasažen světlem v zeleném spektru. To tak může zapisovat data právě i na úrovni samotných molekul a z LI-RAM to má dělat "univerzální řešení pro paměti", které bude levné jako DRAM, výkonné jako SRAM, s neomezenou životností a především stálé, takže na rozdíl od technologie RAM nebude potřebovat napětí pro udržení informace.

Na LI-RAM už existuje patent a nyní se pracuje na komercializaci této technologie, čili na praktickém nasazení. První produkty mají oproti standardním čipům DRAM využívat o 10 % méně energie, což je ale také velice vágní údaj, neboť nevíme, s čím se LI-RAM vůbec srovnávají.

Daný materiál by také mohl vedle pamětí najít uplatnění ve zdravotnictví (snímkování), v solárních panelech a vůbec v nanotechnologiích. Ještě není vůbec jasné, v jakých produktech se má LI-RAM nejdříve objevit, ale ty mají každopádně přijít na trh do deseti let.

To je zatím bohužel vše, co se o této technologii dozvíme. Dle známých informací tak jde v podstatě o magnetický zápis, ale s pomocí světla a je otázka, jak by mohla vypadat paměťová zařízení, která by nahradila paměti RAM. Lze si představit, že by tato technologie posloužila třeba jako náhrada klasického magnetického zápisu v pevných discích, ale jak se může skloubit s formátem elektronických pamětí ve formě čipů, zda to vůbec půjde a jakým způsobem se budou data číst, na to si prostě musíme počkat. Zatím to vypadá, že možnosti pro aplikaci LI-RAM se teprve budou vymýšlet a asi by se také nikdo nedivil, kdybychom o LI-RAM už nikdy neslyšeli.

Zdroj: University of Victoria
reklama
Nejnovější články
Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů
Zdá se, že Elon Musk se pouští do svého projektu s tunely. Už dřív zveřejnil na Twitteru svůj zájem o hloubení tunelů sloužících k transportu, nyní se objevily fotografie ukazující stroj na kopání tunelů.
28.4.2017,  aktualita, Kateřina Hoferková,  4 komentáře
QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe
Společnost QNAP představuje řadu NAS serverů TS-x53B vybavených čtyřjádrovým procesorem, rozhraním USB typu C a také slotem PCI Express, který lze využít hned několika způsoby, což nám zajistí dostupné karty.
28.4.2017,  aktualita, Jan Vítek
Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky? Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky?
Nadějná 3D akce Prey vyvíjená v Arkane Studios a distribuovaná Bethesdou přijde na trh už příští týden v pátek. Po letech spekulací, fám i obav o její zrušení se tak tato hra vrací v moderní podobě, aby navázala na původní kus z roku 2006.
28.4.2017,  aktualita, Jan Vítek
Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci
Na sondu Cassini jsme se naposledy zaměřili v době, kdy se už chystala na svůj premiérový průlet mezi Saturnem a jeho nejbližšími prstenci. Nebylo přitom vůbec jasné, zda sonda takový manévr vůbec přežije, ale podařilo se.
28.4.2017,  aktualita, Jan Vítek
Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty
Acer si připravil velice zajímavý herní monitor, který bude určen pro ty nejnadupanější herní sestavy. Nabízí totiž nativní rozlišení 4K, a to při obnovovací frekvenci až 144 Hz. Nádavkem tu máme také HDR, což znamená i vysoký jas.
28.4.2017,  aktualita, Jan Vítek