www.svethardware.cz
>
>
>
>

Loď Orion americké NASA bude hotova nejdříve v roce 2018

Loď Orion americké NASA bude hotova nejdříve v roce 2018
, , aktualita
Agentura NASA oznámila, že projekt týkající se vývoje lodi Orion potkalo výrazné zpoždění, a tak bude dokončen až v roce 2018, a to pouze za předpokladu, že vše už půjde dobře. Může za to především špatná koordinace se spolupracujícími firmami.reklama
Zpráva se týká programu Commercial Crew Development Program a bylo již potvrzeno, že projekt Orion bude dokončen nejdříve v roce 2018. Mohou za to prý potíže s koordinací prací s ostatními partnery agentury NASA a konkrétně jde především o Boeing a také SpaceX. Je to paradoxní situace, neboť právě tyto firmy byly zapojeny kvůli tomu, aby NASA mohla program Orion rozvíjet efektivněji využitím síly a energie firem působících na volném trhu. Takto to vypadá, že to mělo spíše opačný účinek, ale to lze těžko hodnotit. Je třeba poznamenat, že tato zpráva byla podána ještě před včerejší nehodou rakety Falcon 9, takže jí nebyla nijak ovlivněna.

V jádru pudla se mají dle zprávy nacházet měnící se požadavky a také zkostnatělý systém pro zajištění bezpečnosti. Čili to vypadá, že firmy Boeing a SpaceX za to ani nemohou, neboť se musely vypořádat se změnami v požadavcích agentury NASA ohledně toho, co mají vyvíjené technologie zvládnout. Je logické, že takové změny s sebou přináší zpoždění a zvyšování celkových nákladů, zvláště kdy požadavky na dané změny přicházejí v pozdních stádiích vývoje. Dříve se přitom mohla zpoždění přičíst nepravidelnému financování, přičemž nyní už jde o něco jiného.

Co se týče zajištění bezpečnosti, pak to je další problém. Vždy, když se objeví nějaký potenciální problém s bezpečností, jichž je ostatně při vývoji vesmírné lodi pro lidskou posádku více než dost, musí proběhnout revize, která posoudí i jeho vyřešení. Cílem NASA je, aby byly tyto problémy řešeny v horizontu osmi týdnů od nahlášení, aby se vývoj mohl posouvat kupředu stabilním tempem. Jenomže teorie je jedna věc a praxe druhá a ta ukázala, že ve skutečnosti to trvalo třeba půl roku nebo i déle.

Pak má NASA na výběr, zda program prozdržet, nebo zkusit poslat do vesmíru loď, která nebyla řádně prozkoušena, přičemž agentura si pochopitelně volí první možnost. Lepší by ale bylo, kdyby revize bezpečnosti probíhaly dle plánu. Vzniklé prostoje už mají za následek, že NASA si bude muset draze zakoupit "letenky" od Rusů pro své astronauty, a to přinejmenším za dalších 490 milionů dolarů, neboť platí 82 za jednu. Spoléhat nyní nemůže ani na SpaceX, která má po havárii Falconu 9 své problémy a nemusí stihnout vyslat ve své lodi první astronauty na ISS už v příštím roce.

Na bedra firem Boeing a SpaceX také nějaká vida určitě padá, ale největší prostor pro změny k lepšímu je na straně NASA. Ostatně je to právě ona, která na tom nejvíce tratí, a tím i američtí daňoví poplatníci. Vidí to tak i generální inspektor agentury, který s celou zprávou přišel.

Zdroj: NASA
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek