www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

MakeItNano: mini PC s 10 TFLOPS výkonu díky R9 Nano

MakeItNano: mini PC s 10 TFLOPS výkonu díky R9 Nano
, , aktualita
Grafická karta Radeon R9 Nano je určena pro malé počítače, což víme již dávno, ovšem nyní se konečně můžeme na jeden takový podívat, abychom uviděli, co si můžeme díky této malé kartě vytvořit. Takže vzhůru na projekt MakeItNano.reklama
Project MakeItNano se tedy týká vytvoření malého (tzv. SFF - Small Form Factor) počítače s grafickou kartou AMD Radeon R9 Nano a jde o jakýsi pilotní projekt, jenž má ostatní uživatele nadchnout, aby ukázali své sestavy. AMD jej v současnosti propaguje na Twitteru a povzbuzuje nás, abychom ukázali své počítače ve stylu SFF, čímž dostaneme šanci vyhrát svou kartu R9 Nano. Pod projektem MakeItNano byla tedy vytvořena malá sestava s touto kartou, aby bylo předvedeno, jaký má tato karta potenciál. Od AMD jde o dobrý krok, neboť její výhoda tkví v podstatě pouze v malých rozměrech, neboť cena je stejná jako u plně výkonného Radeonu R9 Fury X a asi nikdo si nebude R9 Nano pořizovat pro velkou sestavu jen kvůli menším rozměrům a nižší spotřebě, aby se připravil o výkon plnotučného Radeonu.

Sestavu MakeItNano má na svědomí jistý DGLee, jenž od AMD dostal dvě karty už minulý měsíc a připravil si pro jednu z nich speciálně upravenou hliníkovou skříň, do níž ji vměstnal s ostatními komponenty. Zcela nepřekvapivě si vybral základní desku formátu Mini ITX, v níž však není běžný desktopový procesor, ale Intel Haswell-EP.

Jde tedy o základní desku ASRock EPC612D4I LGA 2011-3, jejíž výbava zahrnuje čtyři sloty SO-DIMM pro paměti DDR4 a socket LGA2011-3, v němž je procesor Xeon E5-2699 V3 s 18 jádry a podporou Hyper-threadingu. Tento procesor tak je schopen najednou zpracovávat 36 procesových vláken, pracuje na frekvenci 2,3 až 3,6 GHz a obsahuje 45 MB L3 cache. Vezme si až 145 W energie a jeho výkon dosahuje 1324 GFLOPS. V paměťových slotech pak je 16 GB Micron Crucial DDR4 PC4-17000 a dále tu máme tři zbrusu nová SSD Toshiba Q300 Pro s kapacitou 256 GB zapojená v poli RAID 0.

Vše je uzavřeno v malé skříňce, kde není v podstatě žádné místo nazbyt. Jak můžete vidět z okolních fotografií, kvůli zdroji musela být zvlášť uložena i grafická karta Radeon R9 Nano, která je tedy mimo základní desku a s jejím slotem PCI Express x16 ji propojuje krátká kšanda. Napájecí zdroj SX600-G od SilverStone má výkon 600 W a vysokou účinnost s certifikací 80 Plus Gold. Celková sestava je tedy následující:
  • Intel Xeon E5-2699 V3 (18C 36T)
  • ASRock Rack EPC612D4I (C612 chipset / Mini ITX)
  • Micron Crucial DDR4 PC4-17000 8GB x 2
  • AMD Radeon R9 Nano 4GB
  • Toshiba Q300 Pro 256GB x 3 RAID 0
  • SilverStone SFX Series SX600-G (600W, SFX)
Milý DGLee se tedy řádně rozšoupnul a dokázal do malinké skříně o rozměrech 166 x 244 x 188 mm (7,65 litrů) nacpat hardware, který by strčil do kapsy kdejakou pracovní stanici. Však celkový výkon tohoto počítače je cca 10 TFLOPS. Pokud se na tuto sestavu chcete podívat blíže, AMD ji bude prezentovat 10. září na Twitch společně s jinými.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení
Microsoft dle aktuálních údajů v posledním půlroce značně pokročil v rozšiřování systému Windows 10. Z březnových 270 milionů instalací se postupně dostal až na dnešních 400 milionů. Znamená to, že W10 se rozšiřuje rychleji než kterýkoliv jeho předchůdce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře