www.svethardware.cz
>
>
>

Malá modrá galaxie může odhalit více o velkém třesku

Malá modrá galaxie může odhalit více o velkém třesku
, , aktualita
Spektroskopy v Arizoně se zaměřil na galaxii AGC 198691, které se přezdívá Malý lev (Leoncino). Tato galaxie má totiž v sobě ze všech dosud pozorovaných nejmenší objem těžkých prvků, což je nadějné pro další studium velkého třesku.reklama
Zapadlá galaxie AGC 198691 se nachází asi 30 milionů světelných let od Země a je součástí hvězdného seskupení Leo Minor, čili souhvězdí Malého lva. Astronomové Univerzity v Indianě nedávno s využitím pozemských teleskopů objevili, že tato galaxie má ze všech dosud známých a pozorovaných nejmenší objem těžkých prvků, čili kovů. Možnost sledování takové galaxie může pomoci při kvantitativním výzkumu velkého třesku.

Astronomové totiž využívají modely popisující stav vesmíru v průběhu velkého třesku a těsně po něm, přičemž jde o množství hélia a vodíku stejně jako o poměr mezi těmito prvky. Právě galaxie, které jsou chudé na těžké kovy, mohou posloužit pro otestování těchto modelů, a tedy i ověření, zda vědci mohou mít s popisem velkého třesku, a tedy i vznikem vesmíru pravdu. Pro vysvětlení, v astronomii se všechny prvky mimo vodík a hélium označují za kovy, a tedy těžké prvky.

Nicméně astronomové musí takové galaxie hledat velice daleko. Naše vlastní Mléčná dráha je chabým zdrojem takových dat, neboť obsahuje vysoký podíl těžkých prvků vytvořených dosluhujícími a explodujícími hvězdami. Čili nízký podíl těžkých prvků je známkou toho, že v dané galaxii nebyly hvězdy příliš aktivní.

Leoncino je považován za součást "blízkého vesmíru", což představuje vše, co je uvnitř hranice 1 miliardy světelných let od Země, přičemž tento region obsahuje několik milionů galaxií. Z nich byl pochopitelně prozkoumáno jen malé množství a do toho patří jistá galaxie obsahující také malé množství kovů (objevena v roce 2005), ovšem Leoncino jich má ještě o 29 procent méně než ona. Astronomové k tomuto měření využili své spektroskopy na dvou arizonských teleskopech a jak říkají, pokud jeden obrázek vydá za tisíc slov, zachycené spektrum vydá za tisíc obrázků.

Galaxie Leoncino je ale pozoruhodná také v jiných směrech. Patří mezi tzv. trpasličí galaxie, což znamená, že obsahuje maximálně několik miliard hvězd (Mléčná dráha jich má 200 až 400 miliard). Leoncino jich přitom má jen několik milionů, a je tak pochopitelně i poměrně malá. Napříč měří přibližně 1000 světelných let. Z fotografie můžete také vidět, že je ve viditelném spektru zabarvena do modra, a to díky mladým a horkým hvězdám, ale jinak má velice nízkou svítivost. Nyní John. J. Salzer z Univerzity v Indianě bojuje za to, aby se pro jeho výzkum našel čas Hubbleova vesmírného dalekohledu, jenž by mohl poskytnout další informace o této pozoruhodné galaxii.

Zdroj: Astronomy
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek