Malware eFast Browser napodobuje Chrome a přidává reklamy

Malware eFast Browser napodobuje Chrome a přidává reklamy
, , aktualita
Techniky autorů malwaru jsou opravdu důmyslné. Posledním trikem není snaha o nabourání se do internetového prohlížeče, ale rovnou jeho nahrazení za jiný, který ale vypadá velmi podobně. Zobrazuje však reklamy navíc a monitoruje uživatele.reklama
Pokud rádi instalujete různý software zdarma a klikáte pouze na "Další" nebo "Next", měli byste zpozornět. Některé prográmky vám totiž mohou přidat např. internetový prohlížeč eFast Browser, který sice dokáže prohlížet webové stránky, současně ale umí i pár nepříjemných věcí navíc. Tou méně závažnou je zobrazování většího množství reklamy a pop-up oken (z čehož ve výsledku díky případným proklikům profitují autoři prohlížeče, Clara Labs). Tou závažnější je to, že některé tyto reklamy vedou na nebezpečné stránky a samotný prohlížeč také monitoruje uživatele, což je bezpečnostní riziko. Získané informace může Clara Labs opět zpeněžit a prodat, nemluvě o možnosti instalace dalšího malwaru a adwaru.


Google Chrome logo


Zákeřnost aplikace je v tom, že nepoužívá běžnou techniku nabourání se do již existujícího prohlížeče, ale rovnou jej nahradí. Je to jednodušší metoda, neboť moderní prohlížeče neustále vylepšují svou bezpečnost a kontrolu doplňků (čím dál více se zpřísňuje jejich kontrola a ruší se možnosti instalovat doplňky z neověřených zdrojů).

Toto nahrazení prohlížeče jiným může zůstat dlouho nepozorováno, protože eFast Browser náramně připomíná Google Chrome, má i velmi podobné ikonky a je založen na enginu Chromium. Aplikace také na sebe převezme asociaci k html souborům a obrázkům běžných typů, převezme také asociace k protokolům jako je http, https, ftp nebo mailto. Není to první takový prohlížeč, společnost Clara Labs už má za sebou několik podobných pokusů jako Unico, BoBrowser a Tortuga.

Zdroj: malwarebytes.org, pcworld.com
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře