www.svethardware.cz
>
>
>

Medicína budoucnosti: 3D tiskárna vytiskla srdeční tkáň ve stavu beztíže

Medicína budoucnosti: 3D tiskárna vytiskla srdeční tkáň ve stavu beztíže
, , aktualita
Při parabolickém letu byl proveden testovací provoz 3D biotiskárny, která měla ve stavu beztíže za úkol vytisknout srdeční tkáň. Tato úspěšná zkouška představuje další krok kupředu v technologii 3D tisku.reklama
Technologie 3D tisku se nemusí využívat jen nutně pro výrobu nástrojů, součástek či robotů. 3D tisk začíná zastávat svou podstatnou roli i v takové oblasti, jako je medicína. A nejedná se jen o tisknutí nejrůznějších nástrojů pro lékaře, ale přímo o 3D tisk tkání na transplantaci. Hotové vytištěné tkáně pak budou hrát důležitou roli při transplantaci orgánů, a posunují tak hranice moderní medicíny ještě mnohem dál.

A aby toho nebylo málo, skupina vědců ze společností Techshot, nScrypt a Bioficial Organs otestovala svou 3D biotiskárnu při stavu beztíže. Učinila tak s pomocí společnosti ZERO-G, která pořádá parabolické lety pro stav beztíže. 3D biotiskárna se tak sice zatím nedostala do vesmíru, jako je tomu u 3D tiskárny AMF od Made In Space, která už na ISS tiskne své výrobky, testování však proběhlo úspěšně. Celý test se konal 14. června nad Mexickým zálivem.

Tento projekt, který je výsledkem spolupráce několika různých společností, poprvé předvedl vytištění lidské tkáně ve stavu beztíže. 3D biotiskárny nejsou nic nového, i tak se však nejedná o běžné vybavení nemocnic. Nyní jsou však vědci připravení i na vyrábění lidských tkání a orgánů i přímo ve vesmíru. Například při velmi dlouhých letech astronautů by se taková 3D biotiskárna mohla i hodit. Vědci myslí i hodně do budoucna, kdy by se tato technologie vytváření orgánů dala využít i při procesu osídlování například Marsu. Tým vědců má s touto 3D biotiskárnou nejdřív naplánovaný tisk kousků tkání, cílem je však vytvářet celé orgány určené na transplantaci.


3D tiskárna používá speciální bioinkoust, který dokáže udržet kmenové buňky dospělého člověka živé - díky tomu je možné provést následnou transplantaci. CEO společnosti Bioficial Organs Stuart Williams prohlašuje, že tato 3D biotiskárna má představovat obrovskou změnu ve zdravotnictví. Podle něj také vytváření 3D tištěných tkání ve vesmíru, tedy ve stavu beztíže přináší výhody. Pokud se tiskne na Zemi, je třeba inkoust upravit různými chemikáliemi, aby výsledek dobře držel strukturu. Zatímco při stavu beztíže je možné použít i tenčí pero na tisk a pouze biologické materiály. Jedná se tak o skutečně drobnou práci, to tvrdí i Kenneth Church, CEO společnosti nScrypt: "Některé z tisknoucích per na našich 3D tiskárnách jsou tak tenké jako jedna lidská buňka."

John Vellinger, viceprezident společnosti Techshot, byl s výsledkem experimentu při parabolickém letu spokojen, prohlásil: "Hardware fungoval bezchybně, těšíme se, že tuto technologii dostaneme na novou úroveň." John Vellinger má dále v plánu tuto 3D biotiskárnu vyslat v lednu 2017 na let v raketě od Blue Origin, kde by zařízení při tisku bylo ovládáno na dálku. To bude příprava na to, aby se vylepšený model 3D biotiskárny podíval v roce 2018 na palubu Mezinárodní vesmírné stanice. Tam by zařízení mělo podle plánu vyrobit celé lidské srdce.

Při testovacím parabolickém letu byl také úspěšně proveden test 3D tisku různých elektricky vodivých a izolačních materiálů. Je tedy zřejmé, že se správnou náplní jde s pomocí 3D tiskárny vytvořit cokoliv. A tato technologie už se dávno neomezuje jen na naši planetu, protože astronauti už si dnes můžou speciální předměty tisknout přímo na ISS.

Zdroj: 3dprint.com

Nejpopulárnější tiskárny
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek