www.svethardware.cz
>
>

Metabolické mapování ukázalo propojení částí lidského mozku

Metabolické mapování ukázalo propojení částí lidského mozku
, , aktualita
Němečtí výzkumníci společně s několika dobrovolníky vytvořili "connectome", čilli komunikační mapu v lidském mozku, která ukazuje, jakými drahami proudí informace a jak jsou jednotlivé jeho části propojeny.reklama
Slovem Connectome, které snad ani nemá český ekvivalent, označuje tedy mapu lidského mozku ukazující komunikační propojení. Němečtí vědci z Technischen Universitaet Muenchen k jejímu vytvoření použili unikátní kombinaci dvou různých technik pro snímání mozkové aktivity. Výsledkem je barevný model složený z vláken, v němž jsou jasně vidět hlavní komunikační cesty v obou hemisférách.

Získat takové informace z lidského mozku bylo vždy považováno za nesmírně složité, a to i s využitím moderních medicínských technik a nástrojů. Můžeme k tomu použít fMRI, tedy funkční magnetickou rezonanci, díky níž získali jednotlivé vrstvy, s nichž pak složili dohromady 3D model. Ovšem problém je ten, že magnetická rezonance je moc pomalá a jednotlivé snímky od sebe dělí 1 až 2 sekundy a rychlejší snímkování zase nepřináší dostatečné detailly. A to je problém, kvůli němuž bylo dosud zmapování funkčního propojení jednotlivých částí mozku složité, neboť je zřejmé, že 2D snímkováním nelze zachytit neuronovou dráhu v mozku jako 3D objektu.

Vědcům z univerzity v Mnichově se podařilo najít novou cestu pro využití jisté techniky MCM (Metabolic Connectivity Mapping). Základní myšlenka je taková, že ne všechny nervové přenosy v mozku potřebují stejné množství metabolické energie a nejvíce jí je potřeba na přenosy směrem do nervové buňky. A právě zde nastupuje druhá technika zkombinovaná s fMRI, a sice PET (Pozitronová Emisní Tomografie), která dokáže získat informace o metabolismu glukózy. Kombinací výsledků fMRI a PET tak mohli vědci zjistit, jakým směrem se vzruch v mozku ubírá a následně s využitím různých podnětů mohli z těchto drah sestavit celý model.

Využili k tomu přitom 24 dobrovolníků, jejichž mozky byly zaměstnány různými zrakovými vjemy, které byly střídány klidem, tedy zavřenýma očima. Zrak byl tedy zvolen i proto, že jej jako jediný smysl můžeme vědomě a přirozeně zablokovat. Někdo by mohl namítnout, že stejně tak si můžeme zapat uši či nos, ale ono půjde i o to, že právě zrakem získáváme 80 % všech informací.

A k čemu to může být všechno dobré? Je zřejmé, že kromě tvorby hezkých barevných obrázků tak můžeme získat dosud neznámé informace o funkcích lidského mozku, což by mělo pomoci především při vývoji medicíny. Můžeme tak zjistit, zda v mozku neprobíhají změny, které vyústí v nástup Alzheimerovy choroby a půjde také lépe zkoumat různá postižení jako OCD nebo autismus. Tento objev tak může mít velké dopady v chirurgické i nechirurgické medicíně stejně jako v psychologii.

Zdroj: humanconnectomeproject.org
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
30.9.2016,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek