www.svethardware.cz
>
>

Michigan Micro Mote: autonomní počítač menší než zrnko rýže

Michigan Micro Mote: autonomní počítač menší než zrnko rýže
, , aktualita
Univerzita v Michiganu představila výsledek svého projektu, který trval více než deset let. Je jím Michigan Micro Mote (M^3), který je prý menší než zrnko rýže, a jedná se tak o světově nejmenší autonomní počítač.reklama
Michigan Micro Mote (M^3) je nyní připraven k produkci a přes své miniaturní rozměry je dle tvůrců schopen pořizovat fotografie, detekovat okolní teplotu či tlak, monitorovat rádiovou komunikaci a tím to nekončí. Jeho malé rozměry znamenají rovněž flexibilitu, což se má uplatnit především ve zdravotnictví, průmyslu a rovněž v novodobém odvětví - IoT (Internet věcí).

V případě zdravotnictví může být M^3 vpraven do lidského těla, odkud může odesílat informace o tlaku, teplotách či EKG. Vedle toho se může uplatnit třeba v těžařství pro odhalování zbývajících kapes nerostných zásob (ropa, plyn) a v IoT může být součástí v podstatě čehokoliv, třeba chytré domácnosti, nebo věcí, o nichž chceme mít přehled.

Jak je zřejmé, jedním z nějvětších problémů takového zařízení je napájení. Tým vývojářů se tedy zaměřil především na to, aby počítač spotřeboval co nejméně energie, aby nemusel využívat velkou baterii. Dalším problémem je programování takového počítače a jeho dobíjení. K oběma účelům bylo využito světlo. Záblesky vysokofrekvenčního stroboskopu přenášejí informace a ze světla je M^3 schopen si brát potřebnou energii, k čemuž prý stačí i běžná úroveň osvětlení v místnosti. Však použitý procesor Phoenix potřebuje v klidovém režimu pouze 500 pW (10-12) energie.
procesor Phoenix na hraně mince


Michigan Micro Mote (M^3) je tedy nyní připraven k výrobě a výzkumníci z univerzity v Michiganu prý již pracují na další generaci ještě menších počítačů, pro které již našli název: "smart dust", čili chytrý prach.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek