Micron a jeho 16nm paměti útočí na dominantní Samsung

Micron a jeho 16nm paměti útočí na dominantní Samsung
, , aktualita
Micron Technology je v současnosti třetím světově největším výrobcem počítačových pamětí typu DRAM a jeho plánem je nyní s využitím nového 16nm procesu zaútočit na vedoucího výrobce těchto pamětí, firmu Samsung.reklama
Samsung Electronics je tedy v současné době největším výrobcem pamětí DRAM na světě a také vedoucí firmou s ohledem na výrobní technologie těchto pamětí. Může totiž využívat pokročilejší výrobní procesy než konkurence, díky čemuž má při jejich výrobě nižší náklady a umí vytvořit výkonnější čipy než Micron Technology a SK Hynix. Však Samsung je v současné době vedle Intelu jedinou společností, která dokáže vyrábět 14nm čipy, ale to sem úplně nepatří.
GDDR5 od Samsungu


Pro výrobu pamětí DRAM totiž Samsung od března 2014 využívá svůj 20nm proces a dle DRAMeXchange firma dosahuje stabilní a vysoké výtěžnosti a do konce roku budou 20nm paměti tvořit 60 % všech, které Samsung vyrábí. Oproti tomu Micron Technology začal se zkušební výrobou 20nm pamětí v posledním kvartálu předchozího roku a teprve nedávno je začal dodávat svým zákazníkům, takže má cca roční zpoždění. Valná většina pamětí Micron je tedy vyráběna 25nm a 30nm procesy, což má své důsledky v ceně a výkoněch takových pamětí.

Micron však doufá, že s nástupem 16nm procesu se situace pro něj zlepší, ačkoliv Samsung nyní jasně vede. CEO Mark Durcan uvedl, že tento náskok Samsungu jeho firma dožene, a to jak technologicky, tak časově. To lze nyní těžko posoudit vzhledem k tomu, že Micron i Samsung zatím mlčí a neposkytují žádné podrobnosti o svých chystaných technologiích pro výrobu budoucích DRAM. Dle šuškandy má ale Samsung využít 18nm technologii, která prý nezajistí oproti 20nm výrazný posun, co se týče poklesu nákladů a zvýšení výkonu.

Zmíněný 16nm proces Micronu je výsledek vůbec první spolupráce této americké společnosti s japonskými inženýry z Elpida Memory, kterou Micron nedávno akvizoval. Firma také na vývoj 16nm technologie uvolnila více prostředků než na jakoukoliv jinou předchozí výrobní technologii, ale to je celkem logické, však náklady na pokročilejší procesy se obecně postupně zvyšují. První 16nm paměti už jsou vyráběny v japonské Hirošimě, ale není zatím jasné, kdy chce Micron najet na výrobu ve velkém.

Nicméně i když Micron dožene, nebo předežene Samsung s ohledem na technologii výroby DRAM, neznamená to, že jej dohoní i svými prodeji. Samsung dnes prodává o polovinu více čipů DRAM než Micron a má podstatně větší výrobní kapacity. Jde především o to, aby výroba pamětí byla pro Micron co nejvíce zisková.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější paměti
reklama
Nejnovější články
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek