www.svethardware.cz
>
>
>
>

Micron chystá svá vlastní QuantX SSS s 3D XPoint

Micron chystá svá vlastní QuantX SSS s 3D XPoint
, , aktualita
Bylo jen otázkou času, kdy vedle Intelu představí své produkty založené na pamětech 3D XPoint také společnost Micron. Právě ona totiž tyto paměti s Intelem vyvíjela, a tak nyní ukázala svou řadu SSD QuantX.reklama
První zařízení Intel Optane vybavená paměťmi 3D XPoint by se měla objevit na trhu během několika příštích měsíců, a to ještě do konce tohoto roku. Oproti dřívějším očekáváním se můžeme také těšit na to, že budou dostupné modely s paměťmi 3D XPoint určené i pro běžná PC. To ale neznamená, že budou levné, ovšem půjde o nástupce dnešních SSD 750 Series, která si můžeme koupit od cca 8500 Kč ve 400GB verzi.

Micron poskytne zcela vlastní alternativu pod značkou QuantX, jež využije stejné paměti. Můžeme tak očekávat velice vysoké přenosové rychlosti i přístup k datům, ale oznámeno bylo i to, že cena pamětí 3D XPoint je zatím čtyři až pětkrát vyšší než u pamětí NAND Flash. Nebylo ale upřesněno, jaké NAND Flash měl autor tohoto výroku přesně na mysli, zda moderní 3D nebo staré rovinné MLC, low-endové rovinné TLC, nebo snad nějaké jiné. Každopádně Micron se chlubí podobnými výkonnostními výhodami jako Intel u svých Optane a k tomu ještě navíc dodává, že QuantX mohou z tzv. Big Data udělat Fast Data, což je asi termín, který v budoucnu uvidíme stále častěji. Znamená to, že počítače budou mít k dispozici obrovské množství dat, a to z velmi pohotových úložišť.

Srovnávána je tak i přístupová doba k datům, a to v porovnání s paměťmi NAND Flash, u nich je uvedeno něco pod 100 mikrosekund při čtení a pod 200 při zápisu. V případě QuantX to má být v obou případěch o řád nižší hodnota, což jen rozvádí výše zmíněné údaje. Takové úložiště už viděli v akci redaktoři EETimes na kalifornském Flash Memory Summit v Santa Claře, kde byly dosaženy uvedené hodnoty na rozhraní PCI Express 3.0.

Dále se dozvíme, že Micron QuantX dokáží poskytnout až 900.000 IOPS na PCI Express se 4 linkami a pokud se využije 8 linek, v možnostech je až 1.900.000 IOPS. Pak jsou důležité také kapacity, jichž budou QuantX dosahovat. Micron plánuje pro začátek vydat modely s 200 GB až 1,6 TB, jež se zaměří na využití v datových centrech a přijdou na trh někdy v druhém čtvrtletí příštího roku. Kapacita by ale rozhodně měla narůstat, neboť už Intel dříve oznámil, že 3D XPoint nabídnou až 10x vyšší datovou hustotu než NAND Flash, ale to neznamená, že to bude hned.

3D XPoint ale stojí také proti pamětem DRAM, jimž mají konkurovat především vysokou kapacitou spojenou se slušným výkonem. Micron k tomu uvedl, že nové paměti budou stát polovinu toho, co DRAM, ale právě také 4-5x více než NAND Flash. Právě proto je zřejmé, že klasická SSD ve spotřebitelském sektoru v nejbližší době nenahradí, jako spíše jen doplní v PC hi-endu, ovšem Intel chce představit i SSD Optane v podobě mobilních M.2 verzí. V serverovém prostředí ale mají potenciál nahradit alespoň část operační paměti využívající DRAM.

Zdroj: The SSD Review
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek