www.svethardware.cz
>
>
>
>

Micron představil 16nm TLC NAND paměti

Micron představil 16nm TLC NAND paměti
, , aktualita
Společnost Micron oznámila nový 16nm výrobní proces i pro TLC NAND paměti. Díky tomu by měla cena pamětí ještě dále klesat a mohli bychom se dočkat levnějších SSD disků. Levnější by mohly být i USB disky.reklama
Micron rozšiřuje portfolio svých paměťových čipů o TLC NAND modely vyráběné 16nm procesem. Zatímco SLC dokáže v jedné paměťové buňce udržet jen jeden bit, MLC už zvládne dva a TLC (Triple Level Cell) dokonce tři. To má své výhody i nevýhody. Výhodou je jednoznačně to, 16GB čip může být o 28 % menší než MLC čip o stejné kapacitě. Na jeden wafer se tak vejde více čipů a výroba může být levnější (dole vidíte 300mm wafer s MLC NAND 16nm čipy, který celkově pobere cca 6 TB).


Micron 16nm TLC NAND


Stinnou stránkou TLC technologie je menší výdrž buněk (vydrží méně zapisovacích cyklů) a také nižší rychlost. Pravdou nicméně je, že i tak jsou buňky velmi rychlé a mnoho zákazníků ocení cenově přístupné SSD disky, byť ne až tak bleskově rychlé. Přesto TLC paměti mají tvořit v letošním roce rovnou polovinu všech NAND pamětí a v roce 2016 jejich zastoupení patrně ještě poroste. Přitom TLC paměti ve velkém zatím vyrábí Samsung a ostatní výrobci se ve větším připojují až v tomto období. První disky s 16nm TLC NAND pamětmi od Micronu by se měly na trhu objevit na podzim. Hovoří se o tom, že by tak měli učinit výrobci Adata, Transcend nebo Seagate.

Zdroj: micron.com, extremetech.com
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek