Micron už rozesílá vzorky pamětí GDDR5X

Micron už rozesílá vzorky pamětí GDDR5X
, , aktualita
Můžeme doufat, že ještě nastupující generace grafických karet AMD Polaris a NVIDIA Pascal využijí paměti GDDR5X, které vyvíjí americký Micron Technology. Ten začal rozesílat první vzorky svým zákazníkům, takže to je přinejmenším na dobré cestě.reklama
Paměti GDDR5X mají potenciál prodloužit životnost technologie GDDR5, což je důležité, neboť technologie HBM ještě zcela nedospěla. Paměti HBM1 na kartách AMD s čipy Fiji mají limit v kapacitě 4 GB a ani propustnost 512 GB/s není oproti možnostem GDDR5 úžasná. To HBM2 jsou úplně jiná písnička, neboť tyto paměti mohou mít kapacitu třeba 32 GB na jedné kartě a jsou s to jít na propustnost až 1,5 TB/s, jenomže jejich nasazení evidentně ještě není dobře možné, a tak se mají i AMD Polaris obejít bez nich a spolehnout se na staré známé GDDR5 a omezené HBM1. Proto bude dobré, když se objeví další alternativa, a to GDDR5X slibující oproti GDDR5 dvojnásobnou propustnost a také sníženou spotřebu. Jejich výhoda navíc je ta, že jde jen o upravenou starou technologii, což značně usnadní její nasazení, a to se o pamětech HBM rozhodně říci nedá.

Micron tedy již paměti GDDR5X vyrábí v takovém měřítku, aby je mohl rozesílat svým zákazníkům, kteří, jak doufáme, je využijí ve svých produktech. Firma má připraveny čipy s kapacitami 8 Gb (1 GB) a 16 Gb (2 GB), což umožní vyrábět grafické karty s kapacitou 8 GB a 16 GB paměti. Každý paměťový čip komunikuje přes 32bitový kanál, takže takové karty by využívaly 256bitové paměťové rozhraní. Přidáním dalších paměťových čipů pochopitelně je možné využít ještě širší. To pro aktuální a nejbližší generace bohatě stačí, přičemž mluvíme především o herních kartách. Předpokládá se totiž, že HBM2 se nejdříve objeví především na hi-end kartách a akcelerátorech jako TITAN od NVIDIE.

Společnost Micron Technology slibuje, že výrobci to budou mít s přechodem na GDDR5X velice snadné, neboť architektura těchto pamětí zůstala téměř nezměněna, takže bude nutné jen mírně upravit grafické čipy a jejich paměťové kontrolery. Není tedy divu, že o GDDR5X už mělo vyjádřit zájem jak AMD, tak NVIDIA.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější paměti
reklama
Nejnovější články
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek