www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft chce dostat Cortanu a Windows do automobilů

Microsoft chce dostat Cortanu a Windows do automobilů
, , aktualita
Během akce Microsoft's TechDays na Tchaj-wanu vrcholný představitel společnosti z Microsoft Asia-Pacific Research promluvil o konceptu integrace digitální osobní asistentky s čelním sklem vozidla. Čelní sklo je prý ergonomičtější než palubní deska vozidla.reklama
Redmond by rád dostal svůj operační systém a Cortanu do automobilů, protože jde potenciálně o obrovský trh. Samozřejmě v této iniciativě není sám – Apple má dalekosáhlé plány se svým systémem Apple CarPlay a Google taktéž se systémem Android Auto. Není se čemu divit, výhledově jde o miliardový byznys.

Microsoft chce kombinaci Windows a Cortany dostat na čelní sklo automobilů (zřejmě pomocí průhledového displeje). Ergonomicky a z hlediska psychologie vnímání jde o nejlepší řešení. Řidič bude mít informace od Cortany přímo v zorném poli, nebo jen velmi blízko od něj. Nehrozí tak rizika, jako při umístění displeje na palubní desku, kdy při pohledu na ní řidič ztrácí na chvíli optický kontakt s vozovkou.

Nejde ostatně o originální řešení, celý koncept průhledového displeje se již osvědčil zejména ve stíhacích letadlech. A upřímně řečeno je úplně jedno, jestli se Microsoft u vojenského letectva inspiroval, nebo jestli znovuobjevil již dříve objevené. Podstatné je, že tohle řešení funguje a je prověřené leteckou praxí.


Průhledový displej
Foto: Wikipedia


Ovšem průhledový displej je jen jednou ze součástí navrhovaného systému a to jednou formou výstupu. Cortana si bude s uživatelem povídat, takže bude jednak rozumět jeho hlasu a řeči, jednak mu (zřejmě) bude i hlasem odpovídat. Takže vstup bude hlasový a výstup vizuální a hlasový. Zdá se mi to podstatně lepší, než různé dotykové či mechanické ovládací prvky u volantu nebo na palubní desce.

Pokud jste skeptičtí ohledně bezpečnosti auta s Windows, zejména ve světle nedávných informací, kdy se hackerům podařilo nabourat se do systému auta (nebyla to Windows!) a ovládnout ho, přidám jeden postřeh, který jsem nedávno zaznamenal v rozhlase. Redaktor Radiožurnálu byl na veletrhu a ptal se experta (jméno a automobilku jsem samozřejmě zapomněl), jak se tohle dá spolehlivě a zcela bezpečně vyřešit.

Možná vás to už také napadlo – řešení spočívá ve striktním oddělení systému podílejícího se na vlastním pohybu vozidla (například kontrola chodu motoru, řízení funkce brzd, řízení trakce a podobně), který nepotřebuje a nesmí být propojen s internetem, a podpůrných systémů pomáhajících řidiči (jako třeba právě Cortana), které s internetem propojeny být potřebují a také jsou. Podpůrný systém ovšem může jednosměrně dostávat informace od systému přímo se podílejícího na řízení.


Logo Cortana


Jiné řešení – aspoň podle mě – neexistuje. Proč to ovšem některé automobilky takhle nemají mi je naprostou záhadou. Teď jenom doufám, že Microsoft i jeho potenciální partneři z řad automobilek budou mít dost rozumu, aby Windows s Cortanu obousměrně nepropojovali s elektronickým systémem přímo se podílejícím na řízení vozidla. Pokud rozum mít nebudou, vsadím se, že se do takového auta někdo dříve či později nabourá (rozumějte hackne) a dokáže převzít kontrolu.

Další – trochu paranoidní – úvaha, která vám může přijít na mysl, je případné odesílání dat z Windows v autě Microsoftu. Řadě lidí se tohle nebude líbit. Už teď se o Windows mezi běžnými uživateli povídá, že špehují. A vsadím se, že když se Windows třeba dostanou do aut, tahle fáma bude žít dál. Já s údajným špehováním problém nemám, ale určitě se bude povídat, že vás Windows v autě špehují.

Když to shrnu, pokud Microsoft tenhle koncept dotáhne do konce po technické i obchodní stránce, mohlo by jít o zajímavého a užitečného pomocníka. A taky o ohromný byznys. Ale je jen a jen dobře, že existuje také konkurence od Applu a Googlu.

Zdroj: Windows Central
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik