Microsoft Edge je více než dvakrát rychlejší než Chrome

Microsoft Edge je více než dvakrát rychlejší než Chrome
, , aktualita
Nový prohlížeč je více než dvakrát rychlejší než konkurenční Chrome. Alespoň ta jeho verze, která byla zpřístupněna v rámci sestavení 10240 Windows 10. Je Edge novým černým koněm Microsoftu?reklama
Byly doby, kdy internetu kraloval Internet Explorer. Díky dominanci Windows šlo o dominantní prohlížeč. Ale jak šel čas a s ním i některá nešťastné kroky Microsoftu, Internet Explorer se postupně spíše stal synonymem pro pomalý a standardy příliš nerespektující prohlížeč. Tedy zejména mezi odborníky. Microsoft to určitě ví, takže ve Windows 10 přichází s Edgem.

A protože si Microsoft s Edgem věří, neváhal ho podrobil internetovým benchmarkům. Podle blogu Microsoftu je Edge aktuálně v testech rychlosti JavaScriptu o 112 % rychlejší než konkurenční Chrome. Konkrétně jde o test WebKit Sunspider JavaScript. Dále je o 11 % rychlejší v testu Googlu Octane a o 37 % rychlejší v testu Apple Jetstream. Tedy velmi působivé výsledky.

Microsoft Edge je založen na jádře EdgeHTML. To vniklo důslednou optimalizací a vyčištěním původního jádra Trident z Internet Exploreru. Microsoft prý zvažoval i použití některého open source jádra, nejpravděpodobněji WebKitu (respektive Blink), ale nakonec se rozhodl pro jistější cestu vytvoření vlastního nového jádra na základě vlastní technologie.


Logo Microsoft Edge


V Redmondu tedy vývojáři nakonec vzali původní jádro Trident, odstranili části podporující zastaralé standardy a provedli důslednou optimalizaci. No a vypadá to, že se vše podařilo. Alespoň uvedené výsledky v testech se tomu zdají nasvědčovat. Na okraj – podle všeho to vypadá, že Edge bude k dispozici jen ve Windows 10. Jiné verze Windows ani Android a iOS podporovány nebudou.

Ale protože je svět podnikových informačních systémů konzervativní a firmy používají řadu letitých intranetových aplikací, bude ve Windows 10 k dispozici vedle Edge také starý dobrý Internet Explorer. Firmy se tak nemusí bát o zpětnou kompatibilitu Windows 10 s řešeními založenými na starších standardech. Jen budou muset oželet rychlost Edge a používat Internet Explorer.

Microsoft Edge nabízí kromě působivého výkonu, také lepší techniky zabezpečení (například správa paměti a sandboxing), což na dnešním nebezpečném internetu rozhodně není na škodu věci. Prohlížeč je vytvořen jako univerzální Windows aplikace, takže bude bez problémů pracovat od mobilu po desktop (nebo obří Surface Hub). Ovládání bude možné dotykem a klasicky.

Zatím tedy všechno nasvědčuje tomu, že prohlížeč Microsoft Edge se zařadí mezi vydařené redmondské inovace. Tomu by mohlo napomoci i jeho otevření třetím stranám a podpora různých rozšíření. Navíc bude Edge průběžně stále vylepšován v rámci průběžného zdokonalování Windows 10.

Bude z Edge nový černý kůň mezi prohlížeči?

Zdroj: WinBeta
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR
Na zatím nepříliš mohutnou VR vlnu se nyní snaží naskočit také společnost NZXT, která představila počítačovou skříň S340 Elite. Ta je upravena tak, abychom si na ni mohli pohodlně pověsit VR headset a také jej měli kam připojit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7 Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7
Mobilní divize Samsungu má akutálně velký problém s vybuchujícími bateriemi Note 7, ovšem nyní jde i o pračky vyrobené mezi lety 2011 a 2016, které mohou představovat přinejmenším stejné riziko pro blízké osoby.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře