www.svethardware.cz
>
>
>

Microsoft testuje podvodní datová centra

Microsoft testuje podvodní datová centra
, , aktualita
Společnost Microsoft právě vyhodnocuje možnost nasazení podvodních datových center, který by mohla zákazníkům zajistit lepší služby s menším zpožděním při komunikaci a využít by mohla také specifik okolního prostředí.reklama
Jde tedy především o datová centra určená pro nasazení pod mořskou hladinou, přičemž je dobře známé, že elektronika si se slanou vodou moc dobře nerozumí, ale výhody to dokáží vyvážit. Jde především o to, že moderní datová centra, respektive jejich provoz je náročný na chlazení, na což je tedy zapotřebí energie. Oceán může ale posloužit jako efektivní chladič, který je navíc zdarma. Microsoft navíc zvažuje, že by "mořské servery" nasadil společně s elektrárnami, které získávají energii díky moci přílivu a odlivu. Díky tomu odpadnou další náklady na provoz, ale na druhou stranu je jasné, že nasazení takového řešení je nákladné a vyžaduje to kvalitní správu a údržbu, neboť přílivová elektrárna se nedá pokládat za stabilní zdroj energie.

Mluvíme o konkrétním projektu Natick, který je založen na tom, že polovina lidské populace bydlí u mořského pobřeží do vzdálenosti 50 km, a právě moře je tak vhodné prostředí, kam umístit serverové farmy, jež budou blízko lidem. Díky tomu bude zajištěno jen krátké zpoždění při komunikaci s těmito servery a datovými centry, přičemž ony samy mohou být nasazeny ve velice krátké době, a to do tří měsíců. To je daleko kratší doba, než jaká je potřeba pro výstavbu klasického datového centra.

Microsoft již otestoval první prototyp, který pracoval po dobu 105 dní, a to prý bez jakýchkoliv problémů. Inženýři se tedy rozhodli, že když už server pracuje, tak by mohl být využit pro něco užitečného, takže jej zapojili do cloudového systému Microsoft Azure. Nyní společnost pracuje na novém systému, který bude třikrát větší a už využije turbíny přílivové elektrárny (či elektrárna na mořské vlny), které pro Microsoft vyrobí ještě nevybraná partnerská firma.


Vyvstávají ale již otázky, jaký vliv by se svým odpadním teplem měla na lokální ekosystém velká serverová farma, přičemž Microsoft uvádí, že jeho záměrem je vytvořit recyklovatelné systémy, které nebudou mít negativní dopad na životní prostředí.

Zdroj: Extremetech

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Dnes,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře