www.svethardware.cz
>
>
>
>

Microsoft uvolnil zdarma Plumbago – aplikaci pro ručně psané poznámky

Microsoft uvolnil zdarma Plumbago – aplikaci pro ručně psané poznámky
, , aktualita
Redmondský gigant uvolnil pod názvem Plumbago zdarma aplikaci pro zaznamenávání ručně psaných poznámek a pro ruční kresby a náčrty. Jde o dost zajímavý nástroj, ale vyžaduje dotykovou obrazovku nebo stylus.reklama
Pokud vás napadá, že už existují nástroje pro note-taking (česky „zachycování poznámek“ nebo volně něco jako „poznámkování“) jako je Evernote nebo OneNote, tak máte sice samozřejmě pravdu, ale jen částečně. Plumbago je totiž určeno pro poznámky a kreslení pořizované rukou. K dispozici máte virtuální tužku, pero, fix, nebo gumu. Viz kruhový volič nástroje na obrázku.

Plumbago pochází z vývojové laboratoře Microsoft Garage, která je součást výzkumného střediska Microsoft Research. Až dosud byla aplikace v interním betatestování v Redmondu, teď ji společnost uvolnila a umístila volně k použití do tržiště aplikací Windows Store. Pokud máte vhodné zařízení – tedy nejlépe něco se stylusem jako je tablet Surface Pro – a odpovídající verzi Windows – tj. 8, 8.1, nebo 10 – můžete si Plumbago zdarma stáhnout.


Plumbago - screenshot


Aplikace má následující klíčové vlastnosti:
  • Umí velmi pěkně vyhlazovat písmo ručně psaných poznámek.
  • Inkoust (tužka, fix…) a papír vypadají hodně věrohodně.
  • To, co napíšete a nakreslíte, můžete pomocí gumy zase vymazat.
  • Svoje poznámky zaznamenáváte do sešitů (notebooks).
  • Do sešitů je možné vkládat také obrázky.
  • Dílčí obsah sešitů můžete vybrat a přes schránku kopírovat do jiných sešitů.
  • Jednotlivé sešity se člení na stránky, takže lze obsah dobře strukturovat.
  • Obsah můžete snadno exportovat jako bitmapové obrázky a používat jinde (třeba v „sesterské“ aplikaci OneNote).
Plumbago je příjemně jednoduchá a intuitivně ovladatelná univerzální aplikace, kterou limituje jenom to, že k pořádnému psaní a kreslení nutně potřebujete zařízení se stylusem. Sice se dá použít i myš, grafický tablet (myslím periferii), nebo prst, ale pro seriózní a efektivní práci to prostě chce právě stylus.

Pokud bude postupně narůstat počet zařízení typu Surface Pro, což zatím vypadá jako velmi reálný scénář, tak velmi pravděpodobně bude narůstat i počet uživatelů aplikace Plumbago. Já jsem ho krátce zkoušel na obyčejném notebooku s touchpadem a na psaní to tímhle způsobem určitě není. Kreslit se trochu dá, ale bez stylusu to také není to nic moc (viz ta kytička výše na obrázku).

Na aplikaci je hezké, že si uživatel přijde na své, ať už preferuje verbální (ručně psané poznámky), či vizuální (kresby) styl práce, nebo případně obojí. No a nejsilnější stránkou Plumbaga je, že je k dispozici zdarma. Takže přinejmenším jeho vyzkoušení mohu jen doporučit. Skutečně jde o užitečnou pomůcku pro zachycování užitečných nápadů a myšlenek, třeba někde na cestách.

Zdroj: Neowin
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře