www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft vylepší BSOD, přidá QR kód

Microsoft vylepší BSOD, přidá QR kód
, , aktualita
Microsoft se postupně snaží, aby neoblíbená, ale notoricky známá modrá obrazovka smrti byla celkově k uživatelům přívětivější. Po smutné smajlíkovi se tak dočkáme také QR kódu, ale k čemu nám bude?reklama
Obrazovka modré smrti, čili BSOD (Blue Screen of Death) je známá již od dob Windows NT 3.1 a její náhlé zjevení znamená, že něco je opravdu špatně. Nevyhnutelně to znamená vypnutí či restart počítače, s čímž nelze nic dělat, protože nemáme jinou možnost, než se z vypsaného kódu zjistit, co se stalo.

Obrazovka smrti v moderní podobě ukazuje krátkou hlášku v TrueType písmě a několik řádků textu s podrobnějším popisem chyby i souborem, s nímž jsou problémy spojeny, tu máme jen dvě krátké věty a ještě kratší popis chyby. Ten může sdělit třeba jen to, že jeden z kriticky důležitých procesů selhal, z čehož se tedy moc nedozvíme, ale pak je tu také nově odkaz a QR kód.

Jak si můžete sami vyzkoušet díky přiloženému obrázku, tento QR kód nám pouze otevře vedlejší odkaz, v tomto případě windows.com/stopcode. Tam máme možnost snažit se identifikovat problém pomocí rozbalovacího menu, které ale není moc užitečné. Když si vybereme možnost, že BSOD se objevila prostě v průběhu práce na PC, nabídnou nám stránky jen dvě možnosti. Buď máme z počítače odpojit nový hardware, pokud jsme jej nedávno nainstalovali a pokud ne, máme zkusit vyhledat nové aktualizace systému. Podobně "užitečné" jsou i ostatní části nápovědy.

Ve využití QR kódu ale jistě tkví potenciál, pokud by Microsoft dokázal chyby lépe identifikovat a propojit s bohatou databází pro řešení vzniklých problémů. To by ale vyžadovalo poněkud sofistikovanější systém než prostou stránku s rozbalovacím menu a radami, které jsou velice obecné. Pro začátek by alespoň stačilo, kdyby namísto hlášky CRITICAL_PROCESS_DIED byla uvedena přímo konkrétní problémová úloha. Pod touto hláškou se totiž může ukrývat mnohé, například vadné ovladače, napadení virem, poškozený hard disk či selhávající RAM.

Je ale třeba také říci, že QR kód se zatím zobrazuje jen ve zkušebních sestaveních systému Windows 10 pro Insidery a my se s ním setkáme (tedy doufejme, že ne) asi až v nové velké aktualizaci systému plánované na léto.

Zdroj: The Verge
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek