Microsoft vysvětluje, jak a proč vznikl Spartan a jeho jádro EdgeHTML

Microsoft vysvětluje, jak a proč vznikl Spartan a jeho jádro EdgeHTML
, , aktualita
Vývojář v blogu objasňuje, jak vznikal Spartan, proč nepoužili open source jádro Webkit a raději vytvořili vlastní EdgeHTML. Vývoj vlastního jádra pokládají za flexibilnější alternativu a také nechtějí přispívat k dominanci Webkitu (respektive Blinku).reklama
Tým vývojářů z Redmondu předně usoudil, že vývoj vlastního jádra jim umožní jeho rychlejší změny a zlepšování v budoucnu. A dále prý nechtěli přispívat k příliš monokulturnímu webu. Webkit je totiž použit v prohlížeči Safari a jeho mutaci Blink používají prohlížeče Chrome a Opera. Z nejrozšířenějších prohlížečů zbývá už jen Mozilla s jádrem Gecko.

Takže Microsoft zkrátka dospěl k závěru, že kdyby použil (byť sebevíc osvědčené) jádro Webkit, svět prohlížečů by byl až příliš uniformní. A tyhle dva důvody dohromady převážily misku vah ve prospěch vlastního nového jádra EdgeHTML, který je vývojovou větví staršího jádra Trident.

Asi vás napadá, proč vlastně Microsoft nepokračoval v kontinuálním vývoji tradičního Internet Exploreru. Ten už je tu s námi dvacet let a docela za tu dobu nabobtnal a navíc sebou vleče podporu starých standardů, zatímco postupně přichází nové a nové. A ani architektura celého prohlížeče není zrovna moderní.


Spartan


Proto se vývojáři rozhodli začít nanovo a vytvořit úplně nový „lehounký“ browser podporující nejnovější standardy. A tak se zrodil Spartan založený na jádře EdgeHTML. Ale ani veterán Internet Explorer zatím definitivně nekončí.

Microsoft totiž myslí na své zákazníky z řad podniků a veřejné správy, z nichž mnozí mají řadu aplikací ušitých na míru právě tomuto prohlížeči. A přesně tyhle aplikace by nemusely bezproblémově fungovat v novém Spartanu. Takže kvůli zpětné kompatibilitě starý prohlížeč prozatím ve Windows 10 zůstane.

Teď si trochu zaspekulujeme – on by se Spartan, což je zatím jen kódové jméno, klidně mohl jmenovat třeba Internet Explorer XY (dosaďte si libovolné číslo větší než 11). A v systému by mohly být dvě verze. Jedna stará a zpětně kompatibilní a jedna nová. Ale dost možná chtěl Microsoft prostě jasně dát důraz na proběhlou změnu a také se zbavit určitých negativních asociací spojovaných se starým jménem.

Nové jméno – ať už nakonec bude jakékoli – jednoduše nejlépe signalizuje zásadní proměnu, která se s prohlížečem i jeho jádrem ve Windows 10 udála. A jak jste na tom s prohlížeči ve Windows vy? Používáte vůbec Internet Explorer? A počítáte se Spartanem, nebo se budete držet jiných prohlížečů?

Zdroj: Microsoft
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře