www.svethardware.cz
>
>
>

Microsoft zveřejnil finanční výsledky, odepsal 8 miliard za Nokii

Microsoft zveřejnil finanční výsledky, odepsal 8 miliard za Nokii
, , aktualita
Microsoft včera pozdě večer zveřejnil své finanční výsledky týkající se posledního kvartálu fiskálního roku 2015. Na těch se podepsal především odpis za Nokii, který vyústil ve výraznou operační ztrátu více jak dvou miliard dolarů.reklama
Zatímco v předešlém, tedy třetím kvartálu fiskálního roku 2015 byl tedy microsoft v plusu 6,5 miliardy dolarů, za ten poslední se ocitl ve dvoumiliardové ztrátě, kterou přinesl především masivní odpis za akvizici Nokie, což tedy CEO Satya Nadella ohlásil již dříve v tomto měsíci. Nejde tedy o to, že by si Microsoft vedl tak špatně, i když by jistě mohlo být lépe, neboť tržby jsou v meziročním srovnání nižší o 5,1 procenta a pokleslo i hrubé rozpětí. Nejlépe to ukáže následující tabulka ukazující výsledky dle GAAP principů.


Microsoft Q4 2015 (GAAP)
 
Q4'2015
Q3'2015
Q4'2014
Tržby (miliardy USD)
$22,180
$21,729
$23,382
Výnos z prov. činnosti (miliardy USD)
-$2,053
$6,594
$6,482
Hrubé rozpětí (miliardy USD)
$14,712
$14,568
$15,749
Marže
66,3%
67%
67,4%
Čistý zisk (miliardy USD)
-$3,195
$4,985
$4,612
Zisk na akcii (USD)
-$0,40
$0,61
$0,55


Za celý fiskální rok 2015 se Microsoftu povedlo utržit 93,6 miliard dolarů, a to je celkově o 7 % více v porovnání s předchozím rokem, ovšem výdaje zase stouply o 6 miliard, takže ve výsledku bylo hrubé rozpětí víceméně stejné, a to na 60,5 miliardách. Za celý rok tak Microsoft vydal přes 10 miliard v ostatních nákladech, které zahrnují i restrukturalizaci firmy nebo náklady na akvizici Nokie (cca 8 mld), a kvůli tomu byl výnos z provozní činnosti jen 18,161 miliardy v porovnání s téměř 28 miliardami v předchozím roce a čistý zisk klesl na 12,2 miliardy z 22,1 miliard. Přepočítáno na akcii jde o výdělek 1,48 USD oproti 2,63 USD v předchozím roce.

Není tedy divu, že se Microsoft ocitl ve ztrátě, když musel odepsat 8 miliard dolarů, to by mezi technologickými společnostmi ustál se ziskem snad jen Apple. Microsoft to má ale za sebou a může načít nový fiskální rok s čistým štítem. Čekají ho sice ještě nějaké náklady na restrukturalizaci spojenou s ohlášeným propouštěním, ale to už se samozřejmě nepodepíše na finančních výsledcích tak drasticky.

Zdroj: TZ Microsoft
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení
Microsoft dle aktuálních údajů v posledním půlroce značně pokročil v rozšiřování systému Windows 10. Z březnových 270 milionů instalací se postupně dostal až na dnešních 400 milionů. Znamená to, že W10 se rozšiřuje rychleji než kterýkoliv jeho předchůdce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře