www.svethardware.cz
>
>
>

Modely orgánů s rakovinou vyrobené 3D tiskem zachraňují životy

Modely orgánů s rakovinou vyrobené 3D tiskem zachraňují životy
, , aktualita
3D tisk je technologie, která se dá použít téměř kdekoli. Jedním z příkladů může být nedávné použití pro vytištění modelu ledviny napadané rakovinou pro usnadnění provedení a přípravy náročné operace odstranění tumoru.reklama
V posledních měsících se dozvídáme o velmi zajímavých možnostech, kde všude se dá použít 3D tisk. Velmi zajímavé je např. použití v medicíně pro tisk 3D orgánů. To se týkalo např. Lindy Greenové, která měla nádor na své ledvině. Poměrně dlouhou dobu byl stabilní, ale poslední dobou začal růst a operace začala být skutečně nutná. Doktoři se do té doby věnovali jiným nádorům, které byly akutní.


3D model ledviny


Není moc těžké odstranit nádor, který je v nějaké krajní části ledviny, to ale nebyl Lindin případ. Rakovinové buňky měla v horní části ledviny velmi blízko tepen a žil. Doktor Jay Bishoff a jeho tým doktorů v Intermountain Medical Center udělali CT skeny a nechali podle nich v Intermountain Transformation Lab vytisknout model postižené ledviny na 3D tiskárně.

Nebyla to sice první 3D-vytištěná ledvina na světě, byla ale první, která posloužila k přípravě i provedení samotné operace. Jak je vidět na obrázku, modře jsou žíly a černou barvou je zobrazen samotný nádor, který je skutečně nebezpečně blízko. Díky vytištěnému průhlednému modelu mohli doktoři lépe připravit celou operaci a dokonce objevili výstupek nádoru, který nebyl vidět na CT skenech. Model použili i u samotné operace, kdy měli názornou ukázku toho, jak to vevnitř v postižené ledvině vlastně vypadá. Také díky tomu zkrátili dobu samotné operace a minimalizovali krvácení.

Linda Greenová tak nyní má v podstatě nepoškozenou ledvinu bez nádoru a z nemocnice byla propuštěna hned následujícího dne. Na tiskové konference s doktory pak dostala 3D-vytištěný model své ledviny jako dárek.

Zdroje: extrahw.com, sltrib.com, intermountainhealthcare.org
Nejpopulárnější tiskárny
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře