www.svethardware.cz
>
>
>

Mooreův zákon slaví 50 let existence, další dekádu asi už nepřežije

Mooreův zákon slaví 50 let existence, další dekádu asi už nepřežije
, , aktualita
Dne 19. dubna 1965 vyšel v časopisu Electronics článek od Gordona E. Moora, který predikoval neustálé zvyšování výkonu mikroprocesorů při současném snižování jejich ceny. Nyní tento Mooreův zákon tedy slaví již 50 let.reklama
Mooreův zákon vznikl v době, kdy nikdo nemohl předvídat opravdový vývoj počítačového průmyslu a v podstatě ani nástup osobních počítačů. Gordon E. Moore publikoval svůj článek o tranzistorech celé tři roky před tím, než byla založena společnost Intel, která jej nám nyní připomíná, však Moore je jeden z jejích zakladatelů. Můžeme se tak podívat na některé zajímavé skutečnosti, které přinesl vývoj počítačů a polovodičových součástek.

Moore ve svém článku odhalil fakt, že každý rok se počet tranzistorů v čipech zdvojnásobuje a předpověděl, že pro budoucí čipy to bude také znamenat zdvojnásobení počtu tranzistorů už po jednom roce, a to po dobu příštích 10 let, což se ukázalo jako pradivé. V roce 1975 toto tvrzení poupravil na dvouleté časové intervaly. V souvislosti s tímto zákonem je často zmiňován také výrok Davida House z Intelu, který mluví o zdvojnásobení ne počtu tranzistorů, ale výkonu počítačových čipů, a to každých 18 měsíců, a to díky kombinaci vyššího počtu tranzistorů i jejich vyššího výkonu. Sám Moore však nyní říká, že v příští dekádě už můžeme očekávat konec platnosti jeho zákona.
graf popisující vztah ceny k počtu prvků na integrovaném obvodu


Tisková zpráva Intelu se věnuje také srovnávání vývoje počítačových čipů s vývojem jiných technologií. Například s tím, že pokud by ceny vesmírných programů klesaly tempem Mooreova zákona, dnes by stál program srovnatelný s Apollem stejně jako malé soukromé letadlo. Takováto srovnání ale pochopitelně kulhají na obě nohy, takže se podívejme na něco relevantního. Tím může být srovnání dnešních nejmodernějších 14nm procesorů Intel "Broadwell" s prvním mikroprocesorem této firmy, modelem Intel 4004. Oproti němu mají být 3500x výkonnější a 90.000x úspornější s poměrem ceny s ohledem na výkon je 1:60.000. Nicméně i toto srovnání není ideální, protože Broadwell se zatím objevily pouze jako úsporné mobilní čipy a kdybychom srovnávali s výkvětem generace Haswell, byla by tato čísla někde jinde.

Za vše může jednoduše pokrok ve výrobních technologiích, které umožňují zmenšovat tranzistory. Ty první polovodičové měly napříčk olem půl centimetru, zatímco na dnešní desktopové procesory Haswell se skládájí z 1,4 miliardy tranzistorů a moderní grafický čip GeForce GTX Titan X dokonce z 8 miliard, a to ještě pro jeho výrobu nebyl využit nejmodernější 14nm proces, ale v hi-endu už pomalu končící 28nm.

Moore (a jistě nejen on) ale vidí jasné fyzikální překážky a limity, které se projeví už v několika příštích generacích. Jednak jde o rychlost světla, která je jistým limitujícím faktorem a je spojena s rychlostí elektrického signálu v elektronických součástkách a pak jde o to, že neustálým zmenšováním prvků v čipech už pomalu narážíme na jejich samotnou atomární strukturu, takže pomalu už není co zmenšovat. Jsou zde ale i jiné technologie, než křemíkové čipy. Příslibem do budoucna je grafén nebo jiné materiály vycházející z nanotechnologie. Mooreův zákon by ale i dle svého autora měl v příští dekádě přestat platit.

Zdroj: TZ Intel, IEEE Spectrum
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek