www.svethardware.cz
>
>
>

Moorův zákon stále žije, podle Intelu bude platit minimálně do příchodu 7nm čipů

Moorův zákon stále žije, podle Intelu bude platit minimálně do příchodu 7nm čipů
, , aktualita
Konvenční výroba křemíkových čipů, jak jí známe dnes, má své limity a dříve nebo později na ně narazí. Podle vývojářů ze společnosti Intel však máme ještě čas přinejmenším několik dalších let.reklama
Výzkumný pracovník společnosti Intel Mark Bohr nastínil v rozhovoru před chystanou akademickou konferencí ISSCC (International Solid-State Circuits Conference) v San Franciscu další vývoj polovodičové technologie. Intel je přesvědčen, že současný model výroby polovodičových čipů může bez větších problémů pokračovat přes 10nm výrobní proces, který má přijít už v roce 2016.

Dokonce i přechod na 7nm proces lze uskutečnit bez nutnosti uchýlit se k novým revolučním technologiím, jako jsou například ultrafialové lasery. Výroba čipů je komplexní problém, ale jednu z hlavních rolí zde hrají světlo citlivé materiály a právě světlo.

Letos to bude 50 let od doby, kdy spoluzakladatel společnosti Intel (tenkrát NM Electronics) Gordon Moore vyslovil svou slavnou tezi, že hustota integrace tranzistorů se zdvojnásobí každých 18 měsíců. Tato teze je nyní globálně známá jako Moorův zákon a v praxi znamená, že se mezigeneračně, tj. přibližně jednou za dva roky, zvyšuje výkon či snižuje spotřeba vyráběných čipů.

Bohr se v rozhovoru také vyjádřil ke zpoždění 14nm procesorů "Broadwell“. Uvedl, že podcenili čas nutný k experimentování s novým procesem, a to zejména s ohledem na dosažení požadovaných výnosů.

Uvedl však, že vývoj 10nm technologie probíhá ve srovnání se 14nm, alespoň zatím, rychleji a věří, že by 10nm čipy mohly přijít podle plánu, tedy už v příštím roce.

10nm čipy jsou sice už na cestě, ale zatím to vypadá, že ještě chvíli budeme vídat 14nm resp. 16nm produkty. První 14nm Intely přišly teprve nedávno, AMD je ještě stále u 28nm technologie a dokonce i výrobci grafických čipů nebo ARM procesorů teprve dolaďují své 14/16nm čipy.

Zdroj: PCWorld
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Dnes,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře