Mozilla Firefox zavádí podobný systém doplňků jako Chrome a Opera

Mozilla Firefox zavádí podobný systém doplňků jako Chrome a Opera
, , aktualita
Další verze internetového prohlížeče už nebudou kompatibilní se stávajícími doplňky. Mozilla hodlá postupně zrušit podporu XPCOM a XUL a přejít na nové WebExtensions, což má zajistit lepší bezpečnost i snazší vývoj doplňků pro více prohlížečů.reklama
Nabídka doplňků byla vždy silnou stránkou internetového prohlížeče Mozilla Firefox. Po mnoha letech je ale stávající situace neudržitelná a struktura doplňků začíná způsobovat hodně problémů. Prvním je třeba to, že mohou sahat hluboko do funkcí Firefoxu a přináší tak bezpečnostní riziko. I jejich správa je tak složitější. Proto budou nové verze postaveny na doplňcích WebExtension API postavené na JavaScriptu. Ty budou z velké části kompatibilní s těmi z Chrome nebo Opery a vývojáři tak budou moci snáze vyvíjet software pro všechny prohlížeče najednou. Architektura bude více modulární, na druhou stranu je možné, že některé doplňky na novém API nebudou moci nabídnout původní funkčnost.


Mozilla Firefox logo


Nový systém se nazývá Electrolysis a bude právě zajišťovat separátní proces pro samotný Firefox a další procesy pro jeho rozšíření. WebExtensions budou tedy s Electrolysis pracovat naprosto bez problémů, pro starší doplňky bude k dispozici CPOW (Cross Process Object Wrapper), což ale bude jen dočasné řešení. Electrolysis je už k dispozici ve vývojové verzi Firefoxu 42 z 11. srpna. Finální verze Electrolysis se objeví 15. prosince ve Firefoxu 43, půl roku na to by měla být ukončena podpora CPOW.

Další změnou, kterou jste si již asi všimli, je vyžadování digitálního podpisu doplňků. Od verze Firefox 40 se upozorňuje na přítomnost nepodepsaných rozšíření. Firefox 41 nepodepsané doplňky zakáže, ale bude možné je uživatelsky aktivovat. Firefox 42 pak nepodepsaná rozšíření neumožní nainstalovat a používat (to půjde pouze ve vývojářské verzi).

Zdroj: mozilla.org
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře