www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nabídnou desktopové Intel Cannonlake více než 4 jádra?

Nabídnou desktopové Intel Cannonlake více než 4 jádra?
, , aktualita
Běžné desktopové procesory Intel se už řadu generací omezují na nabídku dvou nebo čtyř fyzických jader, ovšem nyní se objevila zpráva, že by to měla změnit chystaná generace procesorů Cannonlake. Opravdu se můžeme těšit?reklama
V letošním roce Intel dostal na trh i 18jádrové procesory, ovšem v tomto případě jde o modely Xeon rodiny E7-8800/4800 v3. Vedle toho můžeme zmínit také koprocesory Intel Xeon Phi s až 61 jádry a schopností zpracovávat 244 vláken s výkonem 1,2 TFLOPS, ovšem v tomto případě jsme od desktopových procesorů už velice daleko. Nejblíže k nim má aktuální nejlepší HEDT model v podobě Core i7-5960X s osmi fyzickými jádry, ale mezi klasické desktopové procesory obvykle počítáme ty, které jsou určeny pro běžné sestavy, a tedy patici LGA 1151 či starší 1150 a jiné. V tomto případě si můžeme vybrat na jedné straně mezi čistě dvoujádrovým procesorem a čtyřjádrovým modelem s podporou Hyperthreadingu na straně druhé. Právě to by měla dle nových informací změnit příští generace Cannonlake.

Ovšem dle předpokladů se mezi dnešní Skylake a další Cannonlake vmáčkne ještě generace Kaby Lake. Očekává se totiž, že Intel nebude mít potřebný 10nm výrobní proces pro Cannonlake připraven včas, a tak podobně jako v případě procesorů Haswell Refresh představí jakési Skylake Refresh, jež tedy známe pod označením Kaby Lake. Z toho vyplývá, že Cannonlake by měly dorazit někdy v roce 2017 a ne 2016.

Jeden z inženýrů firmy Intel na svém profilu LinkedIn prozradil, že procesory Cannonlake by měly nabídnout 4, 6, nebo 8 jader a jistý Converged Coherent Fabric (CCF) fungující jako northbridge. V tom případě by šlo již o čipy, které by nepotřebovaly žádnou čipovou sadu, a mohli bychom tedy mluvit o pravém SoC. Je také zřejmé, že tyto čipy by se zařadily spíše mezi mobilní, ale nedávalo by smysl, aby desktopové verze byly ve stejné generaci maximálně jen čtyřjádrové. Výše zobrazená zpráva byla mezitím z LinkedIn odstraněna.

Jenomže dle strategie Intelu by Cannonlake měly být víceméně jen kopií Skylake vyráběnou novým procesem, i když kdo říká, že Intel nemůže svou vlastní strategii upravit? Zcela jistě by to ale znamenalo výrazný zásah do architektury čipu a určitě by se nedalo mluvit o jen mírném vylepšení Skylake.

Proč by ale Intel vůbec měl uvažovat o navýšení počtu jader u běžných desktopových procesorů? Jedním z důvodů hovořících ve prospěch této věci by mohl být plánovaný nástup procesorů AMD Zen, které počítají s až 16 jádry. Tedy už ne s dvoujádrovými moduly, ale opravdu samostatnými jádry, ovšem je otázka, kolik jich ponesou běžné procesory. Na jeden desktopový čip by se mohlo vměstnat více jader i díky novému výrobnímu procesu, ale to tedy dobře umožní i ten dnešní. A konečně, nová API DirectX 12, Metal i Vulkan umožní daleko lépe využívat vícejádrové procesory, čili zde by také více jader přišlo vhod.

Osmijádrový Core i7 s podporou Hyperthreadingu či Core i5 bez něj, ale se stejným počtem jader, to sice zní velmi pěkně, ale realita bude asi jiná.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů