www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nano na druhou: VIA C4650 + Radeon R9 Nano

Nano na druhou: VIA C4650 + Radeon R9 Nano
, , aktualita
Společnost VIA se ohledně výkonu nemůže rovnat se společnostmi AMD a Intel, ale jde o důležitého výrobce, který už jako jediný další vyrábí procesory x86. Podívejme se na jeho nový model Nano C4650, jenž byl spojen i s grafikou Radeon R9 Nano.reklama
VIA Nano E-C4650 je založen na již známé architektuře Isaiah a jedná se o malé 28nm CPU. Vyvinula jej konkrétně společnost Centaur Technologies, ale ta patří pod firmu VIA Technologies. Ta dostala v roce 2003 povolení Intelu, dle nějž může vyrábět procesory x86. Toto povolení platilo deset let, ovšem Intel pak dal firmě VIA následně tříletou lhůtu na to, aby si zařídila pokračování této smlouvy. VIA tak musí do konce příštího roku v tomto ohledu něco podniknout, jinak o procesory x86 přijde. Zatím o případné dohodě ale není nic známo.

Starší procesory VIA byly vyráběny 40nm technologií, ale jak už bylo řečeno, tento je 28nm a vyrábí jej TSMC. Nejde tedy v tomto ohledu o to nejlepší na trhu, ale i tak to je slušný posun. C4650 obsahuje čtyři jádra Isaiah podporující i moderní instrukční sady včetně AVX 2.0, a jedná se tak o první monolitické čtyřjádro firmy VIA, tedy jeden kus křemíku. Dřívější verze obsahovaly obvyklý slepenec dvou dvoujáder, což svého času využíval i Intel.

Každé jádro má k dispozici 64 kB L1 cache (32 kB instrukční a 32 kB datové) a sdílenou L2 cache o kapacitě 2 MB. Oproti starším "slepencům" jako VIA E L4700 je to v obou případech polovina, čili poloviční L1 i L2 cache. Podstatně se ale zvýšila pracovní frekvence, a to na 2 GHz. Je ale zřejmé, že díru do světa nám C4650 svým výkonem neudělá, jak ukazuje následující srovnání s výkvětem firem Intel a AMD. O to se ale VIA ani nesnaží.

Můžeme se ale podívat, jak C4650 šlape společně s kartou AMD R9 Nano ve hře Ashes of the Singularity:


Ten ukazuje, že procesor na nastavení "crazy" dokáže vymáčknout 10 FPS pod API DirectX 11 a v DirectX 12 se framerate zdvojnásobí. Pokud se ale nastaví o něco nižší detaily (konkrétně bez MSAA a TAA), už se dostaneme na 25 FPS. VIA tedy stále nemůže konkurovat AMD a Intelu, což je pro ni začarovaný kruh. Vedle těchto firem je o trpaslík, který nemá z prodejů svých procesorů dost financí na vývoj výkonných modelů a i její stávající procesory nejsou nejlevnější. VIA vždy spoléhala na to, že zájem vzbudí její úsporné modely na malých deskách Mini ITX (rovněž tento formát je jejím dítkem), ale společnosti AMD a Intel v posledních letech jí konkurují i v této oblasti i zde. Uvidíme tedy, zda v příštím roce bude mezi firmami VIA a Intel obnovena smlouva, či nikoliv.

Zdroj: wccftech

Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik