www.svethardware.cz
>
>

Nanočástice magnetitu ze smogu jako spouštěč Alzheimerovy choroby?

Nanočástice magnetitu ze smogu jako spouštěč Alzheimerovy choroby?
, , aktualita
Studie zveřejněná Proceedings of the National Academies of Science zjistila, že obyvatelé velkých měst mají v mozcích vysoké koncentrace nanočástic magnetitu, které prokazatelně pochází ze smogu. Co to může znamenat?reklama
Nová studie tak vznáší další otázky ohledně škodlivosti smogu vznikajícího v průmyslových oblastech a městech, který má vliv na zdraví miliard lidí po celém světě. Zatím ale tato studie pouze naznačuje, než aby s určitostí sdělovala, jak přesně nanočástice magnetitu ovlivňují náš mozek. Nicméně závěry studie jsou i tak zajímavé a alarmující.
magnetit v mozku


V rámci studie byly zkoumány vzorky mozků 38 lidí, a to 9 z Manchesteru a 29 z Mexico City. Ve všech případech šlo o oběti nehod staré od 3 do 92 let, které však netrpěly neurologickými poruchami a při své nehodě neutrpěly velké poškození mozku. Pod mikroskop putovaly konkrétně vzorky čelního laloku, kde byly odhaleny vysoké koncentrace nanočásti magnetitu, o nichž se zjistilo, že pochází ze znečištěného vzduchu. O magnetitu se totiž ví, že se v mozku nachází, ale mělo se za to, že jde o přirozeně se vyskytující částice. To stále platí, ovšem tyto částice se od těch získaných ze vzduchu značně liší. Nanočástice vzniklé jako dopad průmyslové vyroby se tvoří za vysokých teplot při zpracování železa, a jako takové mají kulatý tvar a nejsou větší než viry. Mohou tak snadno proniknout z plic až do mozku, kde se usadí a právě svým kulatým tvarem se odlišují od přirozených.

A jaký je výsledek takové koncentrace magnetitu v mozku? To stojí mimo závěry této studie, ale jsou tu jisté možné dopady. Ví se, že magnetit je v určitých koncentracích nebezpečný, neboť může pohánět tvorbu volných radikálů, jež mohou ohrozit především vývoj mladého mozku a možná stojí i za degenerací starého. Mluví se o "oxidačním tlaku" na neurony, který má mít při dlouhodobém působení závažné dopady.

Vědci tak mohou být na stopě původci Alzheimerovy choroby či jiných neurologických potíží, které tak mohou být spojeny s dýcháním vzduchu plného smogu v průmyslových oblastech zpracovávajících především železo. Zde se přímo nabízí podívat se na to, jak je na tom výskyt demence v naší zemi, přičemž do tohoto přehledu jsou zahrnuty různé choroby, ale Alzheimerova převažuje s 56 %. Jak je vidět, jsou to především průmyslově vyspělé oblasti se strojírenským a hutním průmyslem, které mají nejvyšší výskyt demence. Je třeba si ale také vzít v úvahu, že jde o celkové počty případů, ne o procentuální zastoupení.
- viz Zpráva o stavu demence (pdf) -


Už dříve se mluvilo o tom, že vysoký obsah magnetitu má na rozpuk Alzheimerovy choroby vliv a nyní je tu další indicie. Je zřejmé, že toto téma si zaslouží další zkoumání s využitím daleko více vzorků od lidí z různých oblastí, aby se lépe mohla ukázat spojitost s neurologickými nemocemi. Není ale příjemné pomyšlení, že už více než sto let jsou lidé v průmyslových oblastech vystaveni ovzduší, které postupně otravuje nejen jejich plíce, ale nejspíše i jejich mozky.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře