www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA financuje projekt kosmické lodě vestavěné do asteroidu

NASA financuje projekt kosmické lodě vestavěné do asteroidu
, , aktualita
NASA se snaží rozvíjet vesmírné technologie, a proto podporuje i zajímavé projekty zvenčí. Každoroční program NASA poskytne peníze na vývoj některých nápadů. Letos je mezi vybranými i kosmická loď zabudovaná v asteroidu.reklama
Vesmírné projekty bývají mnohdy tak zajímavé, že by se daly označit až za šílené. Jako vystřižená ze sci-fi filmu je speciální autonomní kosmická loď, která je zabudovaná přímo v asteroidu. A nejedná se jen o nápad, který by nikdo nehodlal realizovat, vývoj tohoto projektu už je i financován.

Společnost NASA pořádá každý rok program National Innovative Advanced Concepts, zkráceně NIAC. Tento program pravidelně sponzoruje nejrůznější vesmírné projekty. Letos bylo vybráno 13 nejzajímavějších nápadů, které prošly prvním kolem.

Jedním z těchto projektů je právě kosmická loď vestavěná přímo do asteroidu. Projekt dostal název Reconstituting Asteroids into Mechanical Automata neboli zkráceně RAMA. Koncept této neobvyklé vesmírné lodě má na svědomí Jason Dunn, který je spoluzakladatelem společnosti Made In Space.

Made In Space je americká společnost, která se zabývá výrobou 3D tiskáren pro použití ve stavu beztíže. Jejich 3D tiskárna Zero-G Printer byla vyslána na ISS, a vytiskla tak první součástku vytvořenou pomocí 3D tisku ve vesmíru.

Dunn chce využít asteroid tak, že jej vybaví nejrůznější technikou, a promění jej tím pádem v autonomní kosmickou loď, která si ve vesmíru rozhodně najde své praktické využití. Tato sci-fi loď se bude dát použít pro zabránění kolizím vesmírných objektů s naší planetou, protože bude neuvěřitelně odolná. A své uplatnění si jistě najde i při spoustě dalších vesmírných misí.

Vybrány byly i další projekty, které si zaslouží být zmíněny. Mezi ně patří například autonomní podvodní dron, který se dokáže ponořit až do středu ledového měsíce, přičemž dovnitř se dostane skrz sopky. Kromě cesty do středu měsíce stojí za pozornost i využití mikroorganismů k recyklaci starých částí kosmických lodí, které díky tomu můžou být znovu použity. Nechybí ani projekt, který slibuje vyčištění oběžné dráhy od odpadu, což je bezpochyby velmi potřebné.

Všech těchto 13 projektů dostává na vývoj pro dalších devět měsíců od NASA částku v hodnotě 100 000 dolarů, což jsou téměř dva a půl miliony korun. Pokud se ukáže, že projekt za něco stojí a nejedná se jen o pouhý nápad do sci-fi filmu, bude mít nárok na 500 000 dolarů (asi 12 milionů korun) na další rozvoj pro následující dva roky.

NASA sponzoruje tyto začínající projekty zejména proto, že v nich vidí budoucnost vesmírných technologií. Jedině tak totiž nákladné nápady dostanou šanci být zrealizovány a mohou být nalezeny nové přístupy. Minulý rok si například jeden ze sedmi vybraných projektů kladl za cíl vyslat na Měsíc roboty poháněné sluneční energií.

Zdroj: engadget.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek