www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA HERTS: solární plachta s plochou až 1200 km čtverečných

NASA HERTS: solární plachta s plochou až 1200 km čtverečných
, , aktualita
Americká NASA odhalila plány svého ambiciózního projektu HERTS - Heliopause Electrostatic Rapid Transit System. Pod ním se skrývá obrovská solární plachta, která by v plně roztažené podobě zabrala plochu 1200 kilometrů čtverečných.reklama
Nejde o žádnou převratnou myšlenku, neboť o využití slunečního záření jako pohonu speciálních plachet se uvažuje už dlouho, ale nyní to vypadá, že NASA o něčem takovém opravdu vážně uvažuje. Projekt má na starosti její Marshall Space Flight Center, dle jehož informací by se takto poháněné vesmírné plavidlo mohlo dostat na samotný okraj našeho slunečního systému, takže až k heliopauze, a to za pouhých 10 let. To je oblast, za níž už převažuje působení galaktického větru a tam mluvíme o mezihvězdném prostředí. Tvar heliopauzy přitom není ani vzdáleně kulatý, ale velice protáhlý, přičemž jeho nejbliží okraj je od středu vzdálen asi 90 až 100 AU. Jinak se prostě udává, že jde o 2,5násobek vzdálenosti Slunce - Pluto.

Žádný jiný pohon, který dnes známe by nám neumožnil dosáhnout heliopauzy za tak krátkou dobu. Co se týče klasických raketových motorů, ty nejsou použitelné kvůli náročnosti na palivo. Iontové motory mají sice dllouhou výdrž, ale zase by nemohly vesmírnou loď potřebně urychlit. Vzpomenout můžeme přitom na sondu Voyager 1, která nám zpoza Pluta odeslala první obrázek celé naší soustavy, kde byly či mohly být zachyceny krom Slunce i veškeré planety. Ta je nyní vzdálená 134,16 AU od Slunce, a to po 39 letech letu a využila pro svou akceleraci především gravitačního manévru, jak postupně prolétávala kolem planet.

Solární plachty by ale využily pouze sílu slunečního větru, takže průběh letu by připomínal spíše akceleraci pomocí iontového motoru. Tedy s tím rozdílem, že potřebnou energii pro pohon by obstaralo Slunce a v možnostech takového pohonu je dosáhnout dosud nevídané rychlosti. Samotné plavidlo by potřebovalo palivo pouze pro provádění směrových manévrů.


NASA tak mluví o pohonu HERTS - Heliopause Electrostatic Rapid Transit System, který již dle svého názvu počítá s dopravou svého plavidla až na samotný okraj naší soustavy. Plachta by se měla skládat z 10 až 20 hliníkových drátů tažených odstředivou silou od centrálního modulu, které by mohly být dlouhé až 20 kilometrů, ale pouze 1 mm tlusté. Tato drátová struktura pohonu HERTS by měla pozitivní náboj, takže elektrony v slunečním větru by ji odpuzovaly a s ní i celou loď. Snad není ani třeba říkat, že by šlo o jednosměrný výlet.

Koncept je zřejmý a nyní se v Marshall Space Flight Center zabývají tím, jak by bylo možné takovou drátovou "plachtu" vyrobit (mluví se o tzv. E-Sail) a jak v její síti uchovat potřebný pozitivní náboj, což bude asi největší problém. Uvažuje se o nějaké formě elektronového děla, které by plachtu průběžně zbavovalo negativního náboje. Nyní se provádí simulace tohoto pohonu, na což tým HERTS nedávno dostal grant půl milionu dolarů.

Zdroj: NASA

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře