www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA objevila v naší Galaxii „tajnou“ černou díru

NASA objevila v naší Galaxii „tajnou“ černou díru
, , aktualita
Výzkumníci z NASA zjistili, že mnoho let známý objekt považovaný za vzdálenou galaxii, je ve skutečnosti blízkou černou dírou. Předpokládá se, že podobných černých děr by mohly být v naší Galaxii až miliony.reklama
Objekt označovaný jako VLA J213002.08+120904 (zkráceně VLA J2130+12) je astronomům známý už delší dobu, dosud se přitom domnívali, že zdrojem rádiových vln je vzdálená galaxie. Nejnovější měření, do kterého byl zapojen mimo jiné Hubbleův vesmírný teleskop, Rentgenová observatoř Chandra nebo observatoř Very Large Array v Novém Mexiku ovšem odhalila, že daný objekt je vzdálen 7 200 světelných let a nachází se tedy uvnitř naší Galaxie. S největší pravděpodobností se jedná o binární hvězdný systém skládající se z hvězdy o nízké hmotnosti a černé díry, která je několikrát větší než Slunce.

Důvod, proč tato poměrně blízká černá díra nebyla objevena mnohem dříve, je prostý. Dosud známé černé díry byly identifikovány díky tomu, že do sebe vtahovaly okolní materiál, který se ohřál na vysokou teplotu a emitoval rentgenové záření. Jenže tento objekt se chová velmi nenápadně a vlastně bylo velkým štěstím, že se jej podařilo identifikovat jako černou díru. Vědci proto předpokládají, že v Galaxii by se mohly nacházet desetitisíce až miliony dalších takových objektů. Některé z nich se nejspíš ukrývají mnohem blíže Zemi, než se předpokládalo.

Ani přesto bychom však neměli mít strach, i tyto neznámé díry se nacházejí mnoho světelných let od naší planety. K jejich objevení bude potřeba podrobný průzkum obrovských oblastí pomocí rádiových vln a rentgenového záření. Výzkum byl publikován v časopise The Astrophysical Journal.

Zdroj: Nasa.gov
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře