www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA otevírá nový úřad pro obranu planety

NASA otevírá nový úřad pro obranu planety
, , aktualita
Americká NASA tento týden ohlásila, že zřizuje novou divizi či úřad pro obranu celé planety. Ten se bude zabývat především jednou věcí, a sice nalezení receptu k odvrácení katastrofy hrozící vlivem dopadu asteroidu či komety.reklama
Nový úřad začleněný do NASA dostal název Planetary Defense Coordination Office (PDCO) a stane se první instancí západního světa, která bude řešit nebezpečí dopadu vesmírných těles. Bude se tedy logicky starat i o sledování těch těles, o nichž již víme, že by nás mohla v budoucnu ohrozit.

Planetary Defense Coordination Office tak bude vyhledávat, katalogizovat a nadále sledovat všechny objekty pohybující se na dráze, která by mohla někdy protnout tu naši. Ve skutečnosti to znamená sledování všech dostatečně velkých objektů, které jsou nebo se někdy přiblíží na vzdálenost 1,3 AU, tedy na 1,3násobek vzdálenosti Země od Slunce. Aktuálně je známo již 878 takových objektů, které mají průměr alespoň 1 km a celkově jich astronomové sledují více než 13.000 a každý rok jich přibývá více než tisícovka, což je i důvod, proč NASA pro tyto účely zřídila celý úřad. Je totiž nutné každý z nich po nějakou dobu sledovat, aby mohl být určen jejich kurz, a tedy i to, zda nás může či nemůže ohrozit.

PDCO také získá data z Near Earth Objects Observation Program (mimo jiné), čili jde tak trochu o jeho přejmenování a rozšíření. Název nového úřadu také vyznívá daleko více dramaticky. Stále častěji se mluví o tom, že otázka není to, zda Zemi někdy zasáhne asteroid, ale kdy se tak stane. Není ale žádný důvod se domnívat, že by se to mělo přihodit v dohledné době, ale třeba až za statisíce či miliony let. Do té doby budeme mít jistě dost příležitostí se vyhubit vlastními prostředky.

Nový úřad bude také své aktivity více koordinovat s vládními agenturami a konkrétně především s Federal Emergency Management Agency (FEMA). Právě ta má totiž za úkol organizovat reakce na nenadálé pohromy, takže bude řešit i hrozby odhalené úřadem PDCO, od níž se dozví přinejmenším čas a místo dopadu tělesa a pochopitelně také jeho velikost a složení, a tím i míru ohrožení. FEMA se tedy nebude starat o to, zda by šlo zabránit dopadu vesmírného tělesa, to bude mít i nadále v kompetenci samotná NASA. Ta pracuje na nových způsobech, jak asteroidy či komety odklonit z jejich dráhy, jako je třeba Asteroid Redirect Mission vedle stále populárního přístupu "pošleme na to atomovku". Uvažuje se také o využití čisté kinetiky, čili bombardování tělesa dostatečně hmotnými objekty, a tím je odklonit. Pak můžeme vzpomenout ještě na další způsoby, jako je využití raketových motorů připevněných přímo na asteroid nebo elegantnějšího gravitačního traktoru, který ale vyžaduje čas.

Zdroj: NASA
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře