www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA plánuje poslat Curiosity 2.0 na Mars v roce 2020

NASA plánuje poslat Curiosity 2.0 na Mars v roce 2020
, , aktualita
Prozkoumávání planety Mars bude pokračovat a nová generace vozítka Curiosity 2.0 by tam měla odletět v roce 2020. Novinkou budou zejména vědecké přístroje pro výzkum planety a vozítko by mělo také nasbírat nějaké vzorky.reklama
Projekt vozítek Curiosity byl i přes několik zaškobrtnutí hodně úspěšný a agentura NASA už připravuje další generaci těchto vozítek. Projekt vozítek Curiosity 2.0 je už ve fázi C, která znamená dokončení návrhu a výrobu. Plánuje se, že by vozítko mělo ze Země odstartovat v létě 2020 a na rudou planetu se má dostat v únoru roku 2021. Projekt může být poměrně rychlý díky tomu, že NASA nehodlá na vozítku dělat nějaký rozsáhlejší vývoj. Z větší části se využije osvědčený základ předchozí generace, hlavní změny budou především ve vědeckých přístrojích určených k monitorování planety.


NASA Curiosity 2.0 vědecké přístroje


Základním úkolem druhé generace je nalézt stopy bývalého života (např. pozůstatky mikrobů) a také zhodnotit hrozby pro osídlování planety lidmi. Vozítko tak bude vybaveno 30 zkumavkami, do kterých bude moci uložit vzorky. Zatím není naplánována žádná mise, která by tyto vzorky dostala zpět na Zem, ale pro všechny případy se už bude pracovat na jejich sbírání. Změnou tedy budou speciální kamery a rameno, které bude sloužit k nabírání vzorků.


NASA Curiosity 2.0 nákres


Dalším úkolem je experiment MOXIE. Ten má za cíl prozkoumat možnosti práce s atmosférou na Marsu. Ta má pro člověka naprosto nedostatečný obsah kyslíku 0,15 % (na Zemi je to okolo 21 %) a naopak obrovské množství oxidu uhličitého (téměř 96 %). Experiment by měl zjistit, zde půjde v tamních podmínkách bezpečně provádět přeměnu CO2 na jedovatý oxid uhelnatý (CO) a kyslík (O2). Takto by bylo možné vytvářet kyslík nejen pro lidskou posádku, ale také pro raketové motory.

NASA také zapracovala na systému přistání, který sice vychází z předchozí generace, ale nyní nabízí lepší řízení padáku, což dovoluje lepší směřování. Nově tak půjde přistát i v oblastech, kde jsou vedle bezpečných i nebezpečné zóny pro přistání. Poprvé bude také zaznamenán zvuk, neboť NASA plánuje použít mikrofony.

Zdroje: nasa.gov, mars.nasa.gov, extrahw.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu
Pokud existuje nějaká oblast spojená s PC trhem, kterou v nejbližších letech čeká prudký a stabilní růst, jsou to SSD. A zvláště ta, která jsou určena pro rozhraní PCI Express, jichž je na trhu naštěstí stále více. Co je tedy dle odhadů čeká do roku 2020?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Australané varováni před vyděračskými USB flash disky Australané varováni před vyděračskými USB flash disky
Australská policie vydala varování před USB flash disky, které už řada lidí našla ve své poštovní schránce. Obsahují totiž tzv. vyděračský malware (ransomware), který zašifruje data na disku počítače a od majitele pak chce za rozšifrování zaplatit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
No Man’s Sky je skoro mrtvý a vývojáři mlčí No Man’s Sky je skoro mrtvý a vývojáři mlčí
Pokud bylo cílem vývojářů No Man’s Sky vytvořit hru, na kterou se co nejdříve zapomene, pak to vypadá, že byl splněn. Oni samotní ostatně na tuto hru již asi zapomněli také, neboť dělají mrtvé brouky.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář