www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA přenechá nízkou orbitu podnikatelům a přesune se výš

NASA přenechá nízkou orbitu podnikatelům a přesune se výš
, , aktualita
NASA plánuje, že v budoucnu přesune své aktivity z nízké oběžné dráhy a tu pak přenechá soukromým firmám jako Space X a United Launch Alliance. To znamená i opuštění dnes intenzivně využívané Mezinárodní vesmírné stanice.reklama
Nízká oběžná dráha Země sahá od výšky 160 km do 2000 km. Abychom se dostali do obrazu, tak první umělý satelit, ruský Sputnik-1, obíhal Zemi ve výšce 215 km, dnešní ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) je ve výšce 340 km, tedy nějakých 50 km pod bývalou ruskou stanicí Mir. Od výšky 2000 km začíná střední oběžná dráha sahající až po geostacionární orbitu ve výšce 35.768 km a od tohoto bodu mluvíme o vysoké oběžné dráze.
Mezinárodní vesmírná stanice


NASA chce dle slov svého zástupce opustit ISS a nízkou oběžnou dráhu tak rychle, jak to jen bude možné a přesunout své aktivity do střední orbity. Agentura se chce totiž zaměřit na hluboký vesmír, do čehož spadá také lidská expedice na Mars i další potenciální návštěvy Měsíce. Ovšem její exodus z nízké orbity nenastane v nejbližších letech, však ISS má fungovat až do pozdních 20. let tohoto století a poté bude řízeně poslána skrz atmosféru do oceánu.

Zároveň NASA předpokládá, že soukromé společnosti jako Space X a další budou mít v tu dobu již ambice vytvořit na nízké orbitě své vlastní vesmírné stanice, jež poslouží vědeckým účelům a nově i turistice nebo dokonce výrobním účelům. Nicméně by mělo jít o výrazně skromnější projekty, než jakým je ISS, která stála již 140 miliard dolarů a NASA sama do ní každoročně investuje 3 miliardy a brzy to budou 4 miliardy.

William Gerstenmaier z NASA zároveň vyzval soukromé firmy, aby se začaly podílet na provozu, a tedy i financování ISS a vyzkoušely si samy, co je možné na takové stanici dělat. Vedle toho tu je i Čína, která již pozvala evropskou ESA k tomu, aby společně vytvořily novou vesmírnou stanici, která by začala fungovat kolem roku 2020.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek